wtorek, październik 26, 2021

Jakie powinny być zabawki dla niemowląt?

0
Jakie powinny być zabawki dla niemowląt

Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka, jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu przyszłych rodziców. Wówczas mają oni na głowie tysiące spraw i obowiązków, związany z odpowiednimi przygotowaniami. W związku z tym starannie planują oni każde kolejne przedsięwzięcie, rozpoczynając od odpowiedniego zaaranżowania pokoju i zakupu odpowiednich mebelków. Kolejno muszą oni skompletować nową garderobę dla noworodka i wszystkie niezbędne artykuły higieniczne. Ostatnim etapem, który jest jednak nie mniej ważny niż każdy pozostały, jest wybranie zabawek dla niemowlaka. Z tym również młodzi rodzice mogą mieć najwięcej problemów. Jakie zatem powinny być zabawki dla niemowląt?

Jakie zabawki dla niemowląt wybrać?

Zwykle przy wyborze tego typu gadżetów dla najmłodszych, pojawia się wiele problemów i wątpliwości. Przyszli rodzice mają przed sobą bowiem jedną z najważniejszych decyzji. Zabawki dla niemowlaka muszą być nie tylko funkcjonalne i poręczne, ale przede wszystkim nie mogą stanowić dla maluszka zagrożenia. W związku z tym, najprościej można powiedzieć, że zabawki dla niemowląt powinny być idealnie dopasowane i dobrane pod względem wieku, gdyż inaczej, niestety nie będą mogły one spełniać swojej roli. W tym miejscu warto powiedzieć, że pierwsze zabawki dla niemowląt, czyli dla dzieci do około 6 miesiąca życia, powinny przede wszystkim wspomagać stymulowanie ich zmysłów. Największą rolę odgrywa w tym okresie wzrok i słuch, co oznacza, że zabawki dla niemowląt powinny być kolorowe, tak by maluszek mógł je z łatwością zauważyć i rozpoznać, a także powinny one wydawać dźwięki podczas poruszania się, by noworodek rozwijał swój zmysł słuchu. Co ciekawe, specjaliści zalecają i szeroko rekomendują, by takie zabawki pokazywać niemowlakowi z odległości około 20 czy też 30 centymetrów. Dodatkowo powinny one zostać ustawione na tym samym poziomie, na którym znajduje się centralna część twarzy maluszka. Wówczas rodzice mogą powoli przesuwać je raz w lewo, a następnie w prawo. Pomoże to nauczyć noworodka, by wodził wzrokiem za przedmiotami.

Zabawki dla niemowląt – na co zwrócić uwagę?

Wybór zabawek dla niemowląt jest niezwykle istotny, chociażby z tego względu, że muszą być one całkowicie bezpieczne i nie stanowić zagrożenia dla maluszków. Warto wspomnieć w tym momencie, że około 4 miesiąca życia, niemowlę jest wstanie brać już zabawki do rączki, a także- co ważniejsze- jest wstanie włożyć je nawet do buzi. W takim wypadku młodzi rodzice powinni zadbać o to, by zabawki dla niemowląt były wykonane jedynie z bezpiecznych tworzyw opatrzonych odpowiednimi atestami. Okres niemowlęcy to również idealny moment na to, by maluszek otrzymał w prezencie swój pierwszy gryzak, a także kilka zabawek do kąpieli. Im dziecko będzie starsze, tym bardziej można poszerzać zabawkowy asortyment np. o pluszaki, książeczki, pierwsze klocki do układania. Warto również wspomnieć o tradycyjnych zabawkach edukacyjnych dla niemowląt. W tym celu można wyposażyć maluszka w karuzelę obracającą się nad łóżeczkiem, która będzie grać spokojną muzykę i ukołysze dziecko do snu.

Zabawki dla niemowląt znajdziesz także na stronie https://liskiurwiski.pl/ – dowiedz się więcej i sprawdź, jakie zabawki znajdują się w asortymencie.

Odpychacze dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0
Odpychacze dla dzieci

Kiedyś rowerki i hulajnogi były bardzo popularną opcją prezentową dla dzieci i poniekąd wciąż tak jest. Jednak obecnie na rynku zabawkowym pojawia się znacznie więcej opcji dla aktywnych maluchów, także tych młodszych, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia. W tej grupie wiekowej szczególnie popularne są odpychacze dla dzieci. Wyglądają jak małe auta, na których można posadzić pociechę i patrzeć jak wesoło się odpycha, udając kierowcę. Taka zabawka świetnie sprawdzi się, jeśli chcemy zachęcić maluszka do ruchu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Rozwija także jego koordynację wzrokowo-ruchową. Zdecydowanie warto więc przynajmniej przemyśleć zakup takiego gadżetu. Na jakie kwestie powinno się zwrócić uwagę, zanim wybierzemy model takiego dziecięcego pojazdu? Oto kilka wskazówek.

Odpychacze dla dzieci – atrakcyjna forma

Jeżeli zależy nam na tym, aby sprawić maluszkowi przyjemność, powinniśmy wybrać takie autko, które ma szansę mu się spodobać. Do wyboru są odpychacze dla dzieci przypominające samochody terenowe lub wyścigówki, a znaleźć je można w różnych kolorach, więc jeśli tylko znamy upodobania naszej pociechy, nie powinniśmy mieć problemu z podjęciem decyzji. Dobrze jest też zatroszczyć się o dodatkowe funkcje odpychacza, takie jak praktyczny schowek na zabawki, ukryty w siedzisku. Dużą frajdę będzie także sprawiało korzystanie z multimedialnej kierownicy emitującej odgłosy klaksonu.

Odpychacze dla dzieci – zabezpieczenia

Bezpieczeństwo pociechy zawsze jest priorytetem rodzica, dlatego też przed dokonaniem zakupu trzeba upewnić się, że wybieramy odpowiedni produkt. Tworzywa, z których powstają odpychacze dla dzieci powinny być pozbawione toksycznych substancji. Jeśli obawiamy się też, że maluch zrobi sobie krzywdę bawiąc się bez nadzoru, wybierzmy model z dodatkową rączką, za którą możemy trzymać, prowadząc go podczas jazdy. Sprawdzone pojazdy dla najmłodszych można znaleźć tutaj https://mobilnirodzice.pl/. Wybrane autka posiadają również ramiona zabezpieczające przed spadnięciem z siedziska.

Akcesoria ginekologiczne hurtownia – z czyjej oferty warto skorzystać?

0
Akcesoria ginekologiczne

Każdy dobry lekarz ginekolog, chce aby pacjentki czuły się w gabinecie jak najbardziej komfortowo. Badania tego typu, nie należą do najprzyjemniejszych, dlatego hurtownie akcesoriów ginekologicznych, robią wszystko aby produkty były najwyższej jakości. Dzięki temu, wszystkie procedury mogą zostać wykonane szybciej i mniej boleśnie. Co dokładnie musi znaleźć się w gabinecie?

Jakie produkty należą do akcesoriów ginekologicznych?

Badanie ginekologiczne, składa się z kilku elementów, do których używa się określonych akcesoriów. Do najbardziej podstawowego, czyli cytologii, potrzebne są wzierniki oraz szkiełka. Wziernik służy do pobrania śluzu, zaś szkiełko, pozwala przebadać go pod mikroskopem. Niezbędny jest również preparat o nazwie Cytofix, który pozwala utrwalić próbkę, aby można było dokonać jej oceny w późniejszym czasie. W gabinecie ginekologicznym najważniejszy jest komfort pacjentki, dlatego należy wyposażyć go w specjalne spódniczki oraz klapki. Dzięki tym artykułom, badanie przebiegnie w mniej stresujących warunkach. Do akcesoriów ginekologicznych, zaliczamy również wymazówki oraz szczoteczki. Wszystkie te produkty, zużywają się bardzo szybko, dlatego warto na bieżąco kontrolować ich liczbę. Hurtownie akcesoriów ginekologicznych, pozwalają na zaopatrzenie się w większą ilość, w o wiele bardziej przystępnych cenach, niż apteczne.

Akcesoria ginekologiczne hurtownia – dlaczego warto zamawiać w większych ilościach?

Hurtownia akcesoriów ginekologicznych, którą znajdziemy na stronie https://ann-med.com/oferta/ginekologia/ stawia na produkty najwyższej jakości. Dzięki temu, decydując się na złożenie zamówienia, możemy być pewni, że zapewnimy swoim pacjentkom bezpieczeństwo i sterylność. Wizyty ginekologiczne są dla wielu osób bardzo stresujące, dlatego lekarze powinni korzystać z produktów, które pozwolą usprawnić badanie oraz sprawić, że będzie jak najmniej niekomfortowe. Jedno jest pewne, jeżeli kupujemy akcesoria ginekologiczne, to wyłącznie ze sprawdzonej hurtowni.

Sklep z artykułami dziecięcymi – który wybrać?

0
Sklep z artykułami dziecięcymi

Rodzice którzy szukają wyprawki dla swojego dziecka i to niezależnie od jego wieku natrafiają na spore komplikacje. Dlaczego? Głównie ze względu na mnogość firm zajmujących się produkcją akcesoriów dla maluchów, a także zatrważającą ilość produktów i różnice cen. Jak spośród ofert wybrać tą odpowiednią dla siebie?

Asortyment sklepu z artykułami dziecięcymi

Nie ma wątpliwości, że to asortyment powinien mieć najważniejsze znaczenie dla rodzica, który chce dokonać zakupów. Ważnym jest, by jak największą ilość produktów można było kupić w jednym miejscu. Co więcej muszą być one dobrej jakości i wtedy kiedy to potrzebne posiada odpowiednie certyfikaty. Mowa tutaj między innymi o przypadku fotelików samochodowych. Wiele produktów musi spełniać także kryteria jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania. Dla przykładu: talerzyki czy sztućce przeznaczone dla dzieci muszą być wykonane z materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Nie bez znaczenia będzie także mnogość dostępnych produktów w ofercie danego sklepu z artykułami dziecięcymi. Każdy rodzic chce bowiem dopasować produkt jak najlepiej nie tylko do potrzeb maluszka, ale także do własnych upodobań jeśli mowa o wyglądzie danego przedmiotu. Mnogość produktów daje również szansę na wybór takiego, który będzie cechował się naprawdę dobrym składem, w tym przypadku mowa głównie o ubrankach, czy też kocykach.

Sklep dziecięcy online – poznaj zalety takich zakupów

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się zakupy dokonywane drogą internetową. Czy jest to dobre rozwiązanie do zakupu akcesoriów dla dzieci? Z całą pewnością tak! Dlaczego? Otóż w sklepach dziecięcych online takich jak https://multihome24.pl/ można kupić praktycznie wszystko. Dzięki temu zamówione produkty przyjdą jedną paczką i nie będzie trzeba oczekiwać kilku kurierów. Kolejnym plusem jest szeroki wachlarz produktów dający szansę na dokonanie najbardziej odpowiadających potrzebom akcesoriów. Nie bez znaczenia będzie także możliwość dokonania zakupów o dowolnej porze dnia i z dowolnego miejsca.

Klocki konstrukcyjne dla chłopca – jakie wybrać?

0
Klocki konstrukcyjne dla chłopca

Dzieci uwielbiają klocki, dlatego zabawki te towarzyszą im przez cały okres dzieciństwa. Z wiekiem zmieniają się jedynie formy i wielkość elementów do tworzenia budowli. Wśród starszych maluchów sporym zainteresowaniem cieszą się klocki konstrukcyjne, dzięki którym mogą tworzyć przestrzenne projekty. Zastanawiasz się, jaki zestaw kupić dla chłopca? Podpowiadamy!

Klocki konstrukcyjne a wiek dziecka

Kupując zabawki, zawsze należy się kierować wiekiem dziecka oraz tym, na jakim etapie rozwoju się znajduje. To samo dotyczy również klocków konstrukcyjnych, wśród których są dostępne propozycje o różnym stopniu trudności. Pomocne w wyborze odpowiedniego rodzaju będą oznaczenia na pudełku z informacjami dotyczącymi przeznaczenia zabawek. Dla najmłodszych, kilkumiesięcznych maluchów odpowiednie będą proste zestawy z dużymi elementami, które można łączyć w dowolne formy. Sklep Cobi oferuje ponadto bardziej zaawansowane konstrukcje wymagające większej precyzji. Takie klocki sprawdzą się dla kilkulatków, którzy mają już lepiej wykształcone zdolności manualne.

Jakie klocki konstrukcyjne kupić?

Przy wyborze zabawek oprócz kryterium wiekowego, należy też wziąć pod uwagę zainteresowania malucha. Wbrew pozorom dzieci są wymagającymi użytkownikami, a nietrafiony zestaw, zamiast służyć do zabawy szybko trafi w kąt. Warto więc wcześniej podpatrzyć czym najchętniej bawi się dziecko i jakie tematy go fascynują. Wśród chłopców niezależnie od wieku, nieustannie największą popularnością cieszą się klocki konstrukcyjne w tematyce:

 • motoryzacyjnej – oprócz nowoczesnych aut wyścigowych świetny wybór mogą stanowić zabytkowe samochody oraz legendy PRL-u,
 • lotniczej – latające maszyny, takie jak samoloty, myśliwce czy statki powietrzne i kosmiczne,
 • historycznej – zestawy do tworzenia konstrukcji czołgów, pojazdów bojowych czy armat to nie tylko doskonała rozrywka, ale także okazja do nauki historii.

Na stronie https://cobi.pl/klocki/ znajdziesz również pojedyncze klocki konstrukcyjne oraz figury, które pozwolą dziecku tworzyć własne projekty. Ciekawą propozycję stanowią zestawy nawiązujące do popularnych kreskówek i bohaterów bajek. Takie klocki konstrukcyjne to dobry wybór dla najmłodszych pociech, które nie mają jeszcze sprecyzowanych zainteresowań.

Na co zwracać uwagę przy zakupie klocków konstrukcyjnych?

Zabawki muszą spełniać najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Powinny więc pochodzić ze sprawdzonego źródła i posiadać certyfikaty dopuszczające je do sprzedaży. Kupując taki zestaw masz pewność, że posłuży on przez długi czas i nie będzie stwarzał żadnego zagrożenia dla Twojej pociechy.

Nauka przedmiotów ścisłych poprzez eksperymenty

0
Nauka przedmiotów ścisłych poprzez eksperymenty

Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób do przedstawienia młodemu człowiekowi świata i zasad w nim panujących. Taki rodzaj przekazywania wiedzy z pewnością przyniesie zamierzone efekty. Dzięki ciekawym eksperymentom i możliwości wykonania ich samemu młodzież chętniej podchodzi do edukacji, a przede wszystkim jest nią mocno zaangażowana. Czy taki sposób uczenia możliwy jest również w odniesieniu do przedmiotów ścisłych: chemii, fizyki i tematów z nimi związanych? Jakie naukowe atrakcje z pewnością spodobają się zarówno tym młodszym, jak i starszym uczniom? Które z nich skutecznie zachęcą do przyswajania nowej wiedzy?

Przekazywanie wiedzy w ciekawy i atrakcyjny dla młodych odbiorców sposób z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Zabawa podczas edukacji stanowi jeden z najważniejszych czynników. Dzięki różnego rodzaju atrakcjom, każdy może ją poczuć na „własnej skórze”.  A jak wiadomo, nie ma nic bardziej pouczającego jak osobiste doświadczanie i przeżywanie. Aby móc w profesjonalny oraz rzeczowy sposób przedstawić pewne zagadnienia z różnorodnych dziedzin na terenie Polski powstało kilka Centrów Nauki, jak również warsztatów czy pokazów edukacyjnych. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Najciekawsze Centra Nauki oraz warsztaty edukacyjne dla młodych

Przedstawione ośrodki edukacyjne są w pełni przygotowane na przyjęcie młodych naukowców. Dzięki oferowanym przedmiotom, stworzonym doświadczeniom czy możliwości wykonania ich własnoręcznie, dzieci wychodzą bogatsze o sporą dawkę wiedzy. A co najważniejsze – zapamiętują ją na długie lata.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

Budynek niezwykłego centrum mieści w sobie ogromną powierzchnię, którą mogą eksplorować młodzi odkrywcy. Wystawy dedykowane są zarówno młodym, jak i nieco starszym uczniom. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. W obiekcie umieszczono stanowiska interaktywne, które pozwalają odkrywać wiedzę z zakresu chemii, biologii, fizyki czy astronomii.

Projekt ten łączy ze sobą naukę ze sztuką. Jest idealnym miejscem na wspólne, rodzinne spędzenie czasu. Podczas pobytu każdy uczestnik przygody może wykonywać różnorodne eksperymenty, jak również wziąć udział w tematycznych warsztatach.

CENTRUM NAUKI EKSPERYMENT W GDYNI

Oferta nadmorskiego kompleksu naukowego umożliwia zarówno poznawanie oraz przyswajanie wiedzy pobudzając jednocześnie pomysłowość, kreatywność czy logiczne myślenie. Stanowiska interaktywne oraz tworzenie ciekawych eksperymentów spełnią oczekiwania zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Nauka chemii, fizyki czy matematyki przestanie być zmorą niemalże każdego ucznia. Znajdują się tu sale z: Niewidocznymi siłami, Drzewem życia czy Wirtualnym światem wynalazków.  Po wizycie w Centrum nauki w Gdyni wrażenia i chęć głębszego poznawania świata pozostanie na długie lata.

CENTRUM NAUKI KEPLERA W ZIELONEJ GÓRZE

To jedno z największych w Polsce planetariów zasłyną przede wszystkim nowoczesnością i wszechstronnością. Na jego terenie znajduje się m.in. Centrum Przyrodnicze, które obecnie zgłębia wiedze z przedmiotów takie jak chemia, biologia czy przyroda. Niesamowite eksperymenty i stanowiska interaktywne przybliżają dzieci do wielu zagadnień, jak również pozwalają zrozumieć niekiedy trudne tematy. Nauka połączona  zabawą oraz pobyt w tutejszym centrum przyniesie wiele uśmiechu i pożytku.

Wśród ciekawych propozycji wykorzystywanych do nauki przez zabawę i doświadczanie można także wyróżnić:

 • Centrum Hewelianum w Gdańsku,
 • pokazy chemiczne CHEMICAL-WORLD (https://chemical-world.pl/)
 • warsztaty laboratoryjne dla dzieci MiniLab,
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń, itp.

Bezpieczne, rozwijające i bardzo atrakcyjne dla najmłodszych zabawki B. Toys

0
B. Toys

Zabawki towarzyszą dzieciom już od pierwszych chwil ich życia, więc warto starannie i uważnie je dobierać, by nie tylko bawiły, ale i umożliwiały wszechstronny, harmonijny rozwój pociech. Nie warto kupować zabawek, które nie spełniają wymogów i kryteriów, kiedy dostępne są B. Toys, szalenie atrakcyjne, kolorowe i fantastycznie stymulujące rozwój dziecięcy, przez co tak chętnie i często są kupowane przez rodziców.

Bezpieczne i stymulujące zabawki dla niemowląt

Rozwój małego dziecka przebiega niezwykle dynamicznie i dlatego warto podsuwać maluszkowi takie zabawki, które doskonale na niego wpłyną, oddziałując jednocześnie na wszystkie zmysły maleńkiego człowieka. B. ToyS z pewnością do takich należą. Grzechotki i gryzaki są wyjątkowo lekkie, w pełni bezpieczne dla maluszka i zwracające jego uwagę, dzięki czemu mogą one nie tylko masować wrażliwe i obolałe dziąsełka maluszka, ale też pobudzają zmysł wzroku i dotyku, wpływając na jego rozwój zdolności manualnych. B. Toys zapewniają różnorodne doznania sensoryczne, co jest niezwykle ważne i pożądane dla harmonijnego rozwoju każdego dziecka. Rozmaite faktury i dźwięki grzechotek fascynują maluchy, wprowadzając ich w świat zabawy bogatej w różnorodne doznania sensoryczne. Z takimi zabawkami, żadne dziecko nie będzie się nudziło, a rodzice mogą być pewni o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pociech.

Zabawki dla wymagających małych klientów

Nie tylko dorośli miewają wygórowane oczekiwania odnośnie przedmiotów, jakie kupują. Także małe dzieci, już te w okresie przedszkolnym bywają kapryśnymi i bardzo wymagającymi klientami. Dlatego wybór atrakcyjnej i spełniającej ich wymogi zabawki, może okazać się dla rodzica niezwykle kłopotliwy i stresujący. Jednak z zabawkami B. Toys, dorośli mogą mieć pewność, że ich pociechy będą usatysfakcjonowane i szczęśliwe ,bowiem posiadają one interesujący, zwracający uwagę design, bogactwo szczegółów i dbałość o każdy detal, co czyni je idealnym prezentem dla małych i tych większych szkrabów. Kolorowe, wydające rozmaite dźwięki autka dla najmłodszych, ciekawe zestawy lekarskie lub te do tworzenia biżuterii dla dziewczynek czy też  atrakcyjne, barwne instrumenty dla przedszkolaków, dają dzieciakom najmłodszym mnóstwo frajdy i radości, a rodzicom gwarancję, że zabawy ich pociech są wartościowe i stymulujące rozwój. Warto więc kupować pociechom takie zabawki, jak B. Toys, by od wczesnego dzieciństwa zapewniać swoim  pociechom doznania sensoryczne, co jest kluczowym elementem ich prawidłowego rozwoju.

Jaką zabawkę wybrać dla chłopca?

0
Jaką zabawkę wybrać dla chłopca

W życiu dziecka przychodzi wiek, w którym zaczyna ono rozróżniać zabawki względem swojej płci. Faktem jest, że wraz z dorastaniem chłopcy nabierają innych zainteresowań od dziewczynek i na odwrót. Z tego względu, konieczny jest dobór odpowiedniej zabawki dla naszej pociechy.

Chłopcy z reguły są od małego nastawieni na zabawki związane z czynnościami wykonywanymi przez ich ojców. Zaczyna interesować ich motoryzacja, mechanika, czy chociażby naprawa różnego rodzaju przedmiotów.

Bezpieczeństwo bez względu na płeć

Zanim zaczniemy w ogóle dobierać odpowiednie dla naszych maluchów zabawki pamiętajmy, aby przyjrzeć im się pod względem bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o symbolu oznaczającym zgodność z wymogami Unii Europejskiej, znajdującym się na opakowaniu produktu. Taki symbol to nic innego, jak napis CE, który każdy z nas na pewno widział niejednokrotnie.

Miejmy na uwadze, że nawet odpowiednio oznakowane zabawki mogą zawierać niebezpieczne elementy, dlatego ważne jest dokładne przepatrzenie zawartości towaru. W bezpośrednim kontakcie z zabawką należy sprawdzić materiał wykonania zabawki, ilość ostrych krawędzi czy rogów, a także występowanie małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

W razie kupowania zabawki przez internetowy sklep z zabawkami konieczne jest uprzednie dopytanie o wymienione wyżej aspekty drogą mailową.

Zabawki związane z motoryzacją

Zabawki związane z motoryzacją

Chcąc zaszczepić w naszym dziecku miłość do motoryzacji, możemy bez problemu zakupić mu jakąś zabawkę związaną z tą dziedziną. W momencie, w którym nasze dziecko jest już starsze i nie interesują go zabawki interaktywne dla niemowlaków, przychodzi czas na zakup pierwszego samochodziku. Zabawek nawiązujących do motoryzacji jest naprawdę ogromna ilość, począwszy od jeździków czy rowerków imitujących dane sprzęty, aż po różnego rodzaju autka samo sterowalne.

Ciekawą propozycją zabawki z serii Dumel discovery jest model REVOLT. Samochód na ster nadający się idealnie do nauki obsługi takiego urządzenia. Plusem tego sprzętu jest niemożliwość jego zepsucia poprzez wywrotkę, gdyż jego budowa pozwala na jazdę nim niemalże w każdej pozycji. Inną propozycją z serii jest MONSTER, który zdecydowanie pozwoli dzieciom na swobodną naukę bez obaw o jego uszkodzenie. Budowa w kształcie monster tracka z dużymi kołami pokona każdą nierówność drogi i zachowa przyczepność nawet przy ostrych zakrętach.

Dbanie o kreatywność chłopca

Pamiętajmy, że zabawki wykorzystać można również w celach rozwoju. Dla chłopców lubiących majsterkowanie oraz interesujących się budową i tworzeniem, nabyć możemy chociażby zabawkowe tory kolejowe lub wyścigowe. Kupując poszczególne części torów umożliwiamy dziecku samodzielne ich poskładanie oraz tworzenie przeróżnych kombinacji.

Nie zapominajmy również o istnieniu takich zabawek jak zestawy majsterkowicza czy mechanika. Te z kolei umożliwiają dzieciom poznanie nazewnictwa oraz przeznaczenia poszczególnych sprzętów i narzędzi, co może znacznie wpłynąć na rozumowanie tego kierunku w przyszłości.

Produkty dla niemowląt

0
Produkty dla niemowląt

Młodzi rodzice, którzy w niedługim czasie spodziewają się dziecka skupiają się na kompletowaniu wyprawki dla dziecka. Przygotowania powinny zawierać rzeczy, które będą niezbędna dla dziecka w szpitalu ale również w domu po wyjściu ze szpitala. Ważne jest również przygotowanie miejsc dla dziecka, gdzie będzie spało i gdzie będzie można wykonywać niezbędną pielęgnację dziecka.

Siatki centylowe – jak kontrolować wagę i wzrost malucha? 

0
siatka centylowa

Wzrost oraz waga dziecka mogą bardzo się od siebie różnić. Wszystko zależy przede wszystkim od urodzeniowej masy ciała, predyspozycji genetycznej, a także rozmaitych schorzeń czy dolegliwości. Znaczenie odgrywa tutaj również płeć malucha. Nie ma jednak ścisłych norm określających dokładną wagę i wzrost, które dziecko powinno osiągnąć w określonym czasie. Ustalono jednak uśredniony rozkład tych wartości, który wyrażony został jako siatka centylowa. Czym dokładnie jest siatka centylowa? W jakim tempie Powinno rosnąć i przybierać na wadze dziecko? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/siatki-centylowe-kontroluj-wage-i-wzrost-malucha/ 

Siatka centylowa – czym jest? 

Siatka centylowa jest to wykres wzrostu dziecka. Używany jest do sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia i rozwoju malucha. Wykres ten używany jest też do oceny, i jak dziecko rośnie w porównaniu z innymi dziećmi w tym samym wieku i o tej samej płci. Normy stosowane są u dzieci poniżej 24 miesiąca życia. Rozkład danej cechy przedstawiony został w postaci siatki centylowej, jednak nie podaje on konkretnych wartości liczbowych, a jedynie przedział wartości, w którym mieści się takowa norma. 

W jakim tempie powinno rosnąć dziecko? 

Długość ciała noworodka może przyjmować różne wartości. Ciężko jest porównać wzrost dziecka z innymi maluchami. Istotne jest bowiem kontrolowanie tempa przyrostu długości ciała. Odpowiednia długość ciała noworodka mieści się w przedziale od 47 do 55 cm, a w pierwszym roku życia długość to powinna zwiększyć się o około 23 – 28 cm. 

Siatka centylowa – zalecany przyrost  wzrostu ciała na przestrzeni pierwszych 12 miesięcy

Dziewczynka: 

 • 1 miesiąc – 53 cm
 • 2 miesiąc – 56 cm
 • 3 miesiąc – 59 cm
 • 4 miesiąc – 62 cm
 • 5 miesiąc – 64 cm
 • 6 miesiąc – 66 cm
 • 7 miesiąc – 68 cm
 • 8 miesiąc – 70 cm 
 • 9 miesiąc – 72 cm
 • 10 miesiąc – 73 cm 
 • 11 miesiąc – 74 cm
 • 12 miesiąc – 75 cm

Chłopiec: 

 • 1 miesiąc – 54 cm
 • 2 miesiąc – 57 cm
 • 3 miesiąc – 60 cm
 • 4 miesiąc – 63 cm
 • 5 miesiąc – 66 cm
 • 6 miesiąc – 68 cm
 • 7 miesiąc – 70 cm
 • 8 miesiąc – 72cm 
 • 9 miesiąc – 73 cm
 • 10 miesiąc – 74 cm 
 • 11 miesiąc – 75 cm
 • 12 miesiąc – 76 cm

Tempo przybierania na wadze 

Średnia waga noworodka to 2,5 – 4 kg. Pierwsze dni po porodzie widzisz traci około 10% masy ciała, a w przeciągu kolejnych miesięcy waga stopniowo przyrasta. Pierwsze 3 miesiące życia to średni przyrost masy ciała od 500 do 600 g na miesiąc. Kolejne kwartały to wartość nieco mniejsza, ponieważ wynosi około 350 – 600 g na miesiąc. 

Od 6 do 12 miesiąca dziecko przybiera średnio 200 – 300 g na miesiąc. Oznacza to, że w pierwszym roku życia dziecko przybiera na wadze około 7 kg. Taka wartość jest jednak uśredniona i może różnić się w zależności od wyjściowej masy ciała oraz sposobu karmienia niemowlęcia, a także stanu jego zdrowia 

Dodatkowo oszacowano jaka powinna być zalecana wartość przyrostu masy ciała dziecka i jak powinna się ona zmieniać z miesiąca na miesiąc. Oczywiście należy pamiętać, że wartości wstaję są jedynie orientacyjne i nie należy interpretować ich w sposób dosłowny. W razie wątpliwości, twoje spostrzeżenia można skonsultować z pediatrą, który ocenić czy maluch rozwija się prawidłowo. 

Zobacz też: http://www.mamaprzedszkolaka.pl/zabkowanie-kiedy-sie-zaczyna-i-jakie-sa-jego-objawy/

ZOBACZ TEŻ