Kalendarz ciąży: sprawdź, jak rozwija się dziecko w Twoim brzuchu w drugim miesiącu ciąży

0
2753

Drugi miesiąc to dopiero początek ciąży. Właśnie wtedy wiele kobiet dowiaduje się o swoim stanie, zaczynając odczuwać pierwsze dolegliwości spowodowane rozwojem zarodka. Sprawdź, jak rośnie dziecko w tym okresie.

Jak pokazuje kalendarz ciąży, drugi miesiąc rozpoczyna się w 5 tygodniu i kończy w 8 tygodniu. Na tym etapie można już potwierdzić rozwój „nowego życia”, wykonując badanie USG.

Zarodek nie przypomina jeszcze dziecka

Drugi miesiąc ciąży to okres, w którym dziecko nadal jest zarodkiem. Bardziej przypomina więc kijankę niż człowieka, ale w miarę rozwoju jego wygląd zacznie się zmieniać.

Na tym etapie zarodek składa się tylko z trzech warstw komórek, które odpowiadają za rozwój innych narządów. Ma zaledwie 2 cm długości.

Na początku 5 tygodnia zarodek traci swój ogonek. Charakteryzuje się niekształtną i dużą głową oraz małym tułowiem, w efekcie czego wygląda bardzo nieproporcjonalnie.

Jak pokazuje kalendarz ciąży, w drugim miesiącu na tułowiu pojawiają się zawiązki kończyn oraz zawiązki rąk. Jako, że stale dzielą się i wydłużają, już niebawem będą lepiej widoczne i zaczną przypominać nogi oraz ręce.

W drugim miesiącu ciąży powstają powieki, które pozostaną zamknięte mniej więcej do 26 tygodnia ciąży. Są zamknięte, pozwalając m.in. na prawidłowy rozwój siatkówki. 

Serce w pełni ukształtowane

W drugim miesiącu ciąży pojawia się bicie serca, co jest widoczne na USG (nadal wykonywanym tylko przezpochwowo). Narząd ten jest już całkowicie ukształtowany – tworzą go dwa przedsionki oraz dwie komory. Prawidłowo rozwinięte serce wykonuje 60-70 uderzeń na minutę.

Kształtowanie się narządów wewnętrznych

W pierwszych tygodniach ciąży wykształcają się wszystkie narządy – po to, by w kolejnych tygodniach rozwijały się i doskonaliły swoje funkcje.

Zgodnie z kalendarzem ciąży, drugi miesiąc to moment intensywnego kształtowania się układu nerwowego – pojawia się rdzeń kręgowy oraz mózg. Ponadto dochodzi do stopniowego rozwoju wątroby, żołądka, płuc, jelit, nerek i trzustki. Powstają jednocześnie gruczoły dokrewne: nadnercza i tarczyca.

Intensywny rozwój dziecka czuje każda mama

Dynamiczny rozwój dziecka w drugim miesiącu ciąży odczuwa każda mama. Na tym etapie pojawia się bowiem wiele uciążliwych dolegliwości, które świadczą o prawidłowym kształtowaniu się nowego życia.

Przede wszystkim staniesz się senna i będziesz narzekać na zmęczenie. To skutek pobierania od ciebie energii, która jest od teraz pożytkowana na tworzenie narządów wewnętrznych.

Doskwierać ci będą nudności i wymioty, huśtawki nastrojów, a także nadwrażliwość na niektóre zapachy. Dzieje się tak w efekcie wzrostu stężenia hormonów niezbędnych do utrzymania ciąży oraz zapewniających prawidłowy rozwój płodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]