Jako rodzic stajesz się odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale także i za swoje dziecko. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak wielkie wyzwanie spoczywa teraz na twoich barkach. Musisz tak wesprzeć rozwój swojego malca, by ten mógł wieść zdrowe i szczęśliwe życie, a także zapewnił sobie świetny start w dorosłość, która prędzej czy później przyjdzie i do niego.
Jak to zrobić? Przede wszystkim stań się bacznym obserwatorem. Reaguj, gdy tylko zachowanie dziecka zacznie się niepokoić albo wyda ci się, że odstaje ono od rówieśników. Najwięcej objawów różnych schorzeń i przypadłości można dostrzec właśnie we wczesnym okresie dzieciństwa. Już w przedszkolu diagnozuje się dysleksję. Wszystkie jej objawy odkryjesz dzięki stronie zabobon.pl/objawy-dysleksji/, teraz zajmiemy się omówieniem tych najważniejszych.
Dysleksję można prawidłowo zdiagnozować u dzieci powyżej dziewiątego roku życia. Nie oznacza to jednak, że rozwój tej przypadłości zachodzi zupełnie bezobjawowo. Tak naprawdę już w przedszkolu dyslektycy przeważnie nie radzą sobie tak dobrze z wykonywaniem różnych zadań jak ich rówieśnicy. Często odstają od grupy. Mogą mieć spore trudności z przyswojeniem nawet prostych informacji, a także z normalnym wysławianiem się, zapamiętywaniem fraz czy słówek oraz czytaniem bądź pisaniem. Dyslektykowi ciężko jest się na czymkolwiek skupić. Ma on spore problemy z koncentracją, dlatego nawet gdy zajmuje się jakimś zadaniem, szybko zapomina, co miał w ogóle zrobić. Jeżeli więc większość objawów zgadza się z zachowaniem twojego malca, powinieneś sprawdzić, czy przypadkiem nie jest on dyslektykiem.
Te zupełnie pierwsze objawy dysleksji łatwo można jednak pomylić ze zwykłym lenistwem, mniejszym talentem do nauki czy ogólną niechęcią. Choroba znacznie wyraźniej ukazuje się dopiero w dalszych latach, czyli w momencie, gdy twoje dziecko chodzi już do szkoły i na co dzień uczy się nowych rzeczy. Powodem do niepokoju powinny być dla ciebie jego problemy z pisaniem oraz czytaniem. Jak one dokładnie wyglądają w przypadku dysleksji? Otóż według strony http://www.zabobon.pl/objawy-dysleksji/ mały dyslektyk może nie radzić sobie z pisaniem w zeszycie. Będzie wyjeżdżać literkami poza linie (i to nawet te grubsze), a także zacznie popełniać sporą ilość błędów podczas przepisywania zdań z innego zeszytu bądź tablicy. Najbardziej charakterystyczne dla dyslektyków jest jednak popełnianie błędów ortograficznych. Nawet jeśli dyslektyk zna zasady prawidłowej pisowni, nie jest w stanie ich wykorzystać w praktyce.
Przeczytaj też: http://www.empatyczni.pl/dziecko-na-weselu-czy-to-dobry-pomysl/