Mierzenie temperatury niemowlakowi

0
1477
temperatura u noworodka
fot. pexels.com

U niemowląt bardzo trudno zmierzyć temperaturę, zwłaszcza gdy dziecko źle się czuje. Taki maluszek jest niecierpliwy, głośno płacze i łka, a rodzic nierzadko w nerwach nie jest w stanie zmierzyć mu temperatury. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby sobie poradzić z tym zadaniem!

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/temperatura-niemowlaka/

Jaka temperatura jest prawidłowa?

Prawidłowa temperatura u noworodków jest inna niż u dorosłego człowieka, tak samo jak gorączka. Poprawna temperatura ciała waha się pomiędzy 35°C a 38°C. Dopiero, gdy zauważmy, że przekracza ona 38°C wówczas powinniśmy udać się do lekarza.

Jednakże zanim to zrobimy, zwróćmy uwagę czy maleństwo nie jest za grubo ubrane – można to zrobić poprzez dotknięcie klatki piersiowej dziecka, która powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest spocona, wówczas należy dziecko obserwować.

Jak mierzyć temperaturę noworodkowi?

Przede wszystkim należy dziecku zmierzyć temperaturę dwa lub trzy razy, gdy będzie zdrowe, abyśmy mieli punkt odniesienia w sytuacjach, w których będziemy podejrzewali chorobę. Sprawdźmy też ulotkę od termometru, często podaje się w niej informację o ewentualnej różnicy pomiaru.

Temperaturę u dziecka mierzymy również na co najmniej 20 minut po kąpieli, gdyż ciepła kąpiel może podnieść temperaturę ciała.

Jakie termometry stosować?

Przede wszystkim wybierzmy jedno miejsce pomiaru temperatury niemowlaka i do niego dobierzmy odpowiedni termometr. Należy mieć stały punkt mierzenia temperatury, aby uniknąć jakichkolwiek różnic wzbudzających niepewność.

Zalecamy niestosowanie termometrów rtęciowych, które pomimo dokładności, są dość niebezpieczne, zwłaszcza dla takiego malucha. Zamiast takich termometrów możemy wybrać elektroniczne, które są szybkie i bezpieczne.

Polecamy termometry douszne, naczołowe lub doodbytnicze.  O ile termometry douszne są bardzo dokładne, o tyle mogą być trudne w użyciu, a z kolei naczołowe dają mało wiarygodny wynik, ze względu na pomiar zewnętrzny temperatury.

Te ostatnie są najdokładniejsze i dają najlepszy wgląd na poziom temperatury ciała noworodka. Przed każdym pomiarem należy umyć taki termometr w ciepłej wodzie z mydłem.

Przeczytaj też: http://www.mamaprzedszkolaka.pl/bajki-dla-chlopcow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]