Jak wybrać dobre buty dla dziecka na wędrówki w górach?

0
1331
buty w góry
fot. pexels.com

Dobre buty to konieczność nie tylko podczas wędrówek górskich, jednak wówczas są one szczególnie ważne. Niewłaściwie dobrane obuwie może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, a także sprawić że cały wyjazd górski będzie nieprzyjemny. Czym zatem kierować się w czasie wyboru tych idealnych butów dziecięcych dedykowanych w góry?

Zobacz też: http://jegoego.pl/buty-w-gory-dla-dzieci/

To na rodzicu jest odpowiedzialność

Zawsze na rodzicu spoczywa obowiązek, aby dziecko miało dobrze dobrane buty. To rodzic musi wziąć odpowiedzialność za to, aby to obuwie było właściwe. Warto uzbroić się w cierpliwość i samemu dopilnować, aby buty były dobrane dobrze. Dziecko nie ma świadomości, jakie cechy powinny wykazywać buty w góry. Warto też zaznaczyć, że buty w góry są zdecydowanie inne, niż te do chodzenia na co dzień, a to wpływa na to, że zupełnie inaczej będziemy się w nich czuć – zdecydowanie dziecko. Ono może dodatkowo nie rozumieć, że but musi stabilizować nogę, a przez to nieco uciskać i będzie mówiło, że buty są za małe. Tymczasem takie uczucie jest naturalne.

Jak wybrać dobre buty w góry?

  • Rozmiar – buty w górę nie mogą być ani za duże, ani za małe. Z jednej strony jest to oczywiste, jednak wiele rodziców kupuje dzieciom buty nieco za duże. To z tego względu, że dziecko szybko dorastają. Stety lub niestety, ale buty w góry muszą być rozmiarowo idealne. Nawet niewiele za małe mogą negatywnie wpłynąć na rozwój stopy, a z kolei nawet odrobinę za duże – spowodować utratę stabilizacji.
  • Wysokość – buty w góry dla dziecka koniecznie muszą być za kostkę. Dzięki temu będą stabilizować nogę w czasie chodzenia po nierównym podłożu. Ważne jest to, aby but nie ściskał nogi, ale ją stabilizował. Ta różnica jest niewielka, ale jeśli but będzie zbyt uciskał nogę, to zamiast lepiej ją stabilizować, może tę stabilizację pogorszyć.
  • Jest wiele opinii, że buty sznurowane są lepsze od tych na rzepy. Tutaj akurat kwestia jest uniwersalna i nie ma to znaczenia. Ważne jest jedynie, aby but na czas przechadzki górskiej był dobrze zawiązany lub zapięty.
  • Bieżnik, a inaczej ujmując podeszwa buta. Powinno być ona jak najbardziej odporna na ślizganie, a do tego wyprofilowana. Dzięki temu noga będzie stabilniej chodzi po nierównym podłożu, a nawet długie wędrówki nie wpłyną negatywnie na stopę.
  • Utwardzenie palców – dobre buty dla dziecka w góry to takie, które mają usztywnione końcówki, czyli tę część buta, która osłania palce. Sprzyja to bezpieczeństwu.

Przeczytaj też: http://e-chlopak.pl/takie-same-koszulki-dla-mamy-i-corki-trend/

[Głosów:0    Średnia:0/5]