3 metody odstawiania dziecka od piersi

0
1948
odstawianie od piersi
fot. pexels.com

Istnieją 3 główne sposoby na odstawienie dziecka od piersi. Jeśli przed tobą i twoim maluchem moment odstawiania od karmienia piersią, koniecznie musisz poznać te 3 metody. Na pewno ułatwią ci to działanie oraz rozjaśnią temat odstawiania dziecka od piersi mamy.

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-odstawic-dziecko-od-piersi/

Metoda 1: Częściowe odstawienie

Jak wskazuje sama metoda, częściowe odstawianie polega na stopniowym odstawianiu dziecka od piersi mamy. Dokładniej ujmując jest to ograniczenie ilości karmień w ciągu doby. To, ile karmień powinno zostać, a z ilu należy zrezygnować jest bardzo indywidualne. Podobnie jak czas tego stopniowego schodzenia z ilości karmień. Zazwyczaj za taką normę uważa się pozostawienie 1-2 karmień na dobę. Ten typ odstawiania od piersi, czyli poprzez stopniowe ograniczanie karmień, aż do całkowitego niekarmienia piersią, może trwać nawet wiele miesięcy. Dodatkowo może być uwarunkowane nie tyle chęcią odstawienia dziecka od piersi, ale trybem życia mamy, której samo karmienie nie przeszkadza, ale ich ilość i pory w ciągu doby, kiedy dziecko jest karmione.

Metoda 2: Planowe odstawienie

Ten rodzaj odstawienia jest często traktowany jako najbardziej naturalny proces odstawiania malucha od piersi. Ta metoda jest dość podobna do częściowego odstawiania. To co ją odróżnia to fakt, iż planowane odstawienie jest umieszczone w konkretnym czasie, a częściowe odstawienie – nie. Planowane odstawianie polega na tym, że eliminuje się 1 karmienie na kilka dni, aż do momentu całkowitego zrezygnowania z karmienia. Istotne w tej metodzie jest to, aby pomijać karmienia, które są dla dziecka najmniej istotne, ponieważ te będzie najłatwiej pominąć. Warto też mieć na uwadze, że gdy w ciągu doby zostanie 1-2 karmienia to ten etap będzie trwał najdłużej i może być najbardziej wymagającym zarówno dla mamy, jak i dla malucha.

Metoda 3: Nagłe odstawienie

Jak wskazuje nazwa, nagłe odstawienie polega na natychmiastowym odstawieniu dziecka od piersi. Ta metoda ma wielu przeciwników, ponieważ nie jest komfortowa ani dla mamy, ani dla dziecka. Czasem jest jednak jedynym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy powyższe metody nie przynoszą żadnych efektów lub mama nie ma możliwości karmienia z powodu choroby.

Przeczytaj też: http://www.miastomojeawnim.pl/skad-czerpac-motywacje-do-zdrowego-trybu-zycia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]