Przed zakupem fotelika samochodowego – co warto wiedzieć?

0
1148
Przed zakupem fotelika samochodowego

Podróż samochodem z naszymi dziećmi musi przebiegać w odpowiednich warunkach, by można ją było uznać za bezpieczną. Podstawową zasadą jest używanie specjalnych fotelików samochodowych, które służą do przewożenia naszych najmłodszych. W nich dzieci są bezpieczne, a ryzyko poniesienia przez nie jakiejkolwiek szkody jest zminimalizowane do niemal zera. W zależności od wieku naszego dziecka, powinniśmy sięgnąć po odmienny rodzaj fotelika. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie rodzaje dostępnych fotelików możemy znaleźć na rynku, w czym tkwi ich specyfika oraz po jaki model warto sięgnąć.

Podstawowe parametry fotelików samochodowych

Fotelik samochodowy powinien być dopasowany nie tylko do wieku dziecka, ale także do jego rozmiaru i wagi. Szczególnie to ostatnie kryterium pełni istotną funkcję w wyborze konkretnego rodzaju siedziska.

Wśród dostępnych, możemy rozróżnić kilka podstawowych grup produktów:

  • grupa 0 – przeznaczona do przewożenia niemowląt o wadze poniżej 10 kilogramów,
  • grupa 0+ – przeznaczona do przewożenia niemowląt o wadze poniżej 13 kilogramów,
  • grupa I – przeznaczona do przewożenia niemowląt o wadze w przedziale 9 – 18 kilogramów,
  • grupa II – przeznaczona do przewożenia dzieci o wadze w przedziale 15 – 25 kilogramów,
  • grupa III – przeznaczona do przewożenia niemowląt o wadze w przedziale 22 – 36 kilogramów.

Oprócz tych podstawowych grup, znajdziemy także inne rodzaje fotelików, przeznaczone dla dzieci w nieco odmiennym przedziale wagowym. Warto podkreślić, że foteliki przeznaczone do używania przez niemowlęta posiadają specjalne oznaczenie.

Udogodnienia i montaż fotelików

Foteliki mogą być wyposażone w dodatkowe elementy i udogodnienia, poprawiające ich funkcjonalność.

Dlatego, w wyborze warto zwrócić uwagę na różne oznaczenia i klasy, do których dany fotelik jest przypisany. Do często stosowanych należy tak zwana homologacja ECE, będąca specjalnym rodzajem europejskiego certyfikatu bezpieczeństwa. Ponadto, bezpieczeństwo fotelików jest określane poprzez przypisanie im odpowiedniej ilości gwiazdek.

Warto też podkreślić, że wielu świeżo upieczonych rodziców często popełnia błąd w czasie montażu foteliku. Wbrew pozorom, zadanie to może być bardziej skomplikowane, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by pasy były odpowiednio zamontowane. Nie powinny pozostawiać zbyt wiele luźnej przestrzeni, a zarazem – nie krępować ruchów dziecka. Równie istotny jest wybór miejsca, w którym siedzisko będzie się znajdować. Zgodnie z opinią specjalistów, za najlepsze uważa się środkowe miejsce z tyłu.

Szczególnie wart polecenia jest tak zwany system Isofix, który znacząco ułatwia montaż fotelika wewnątrz samochodu. Do jego zalet należy brak konieczności używania pasów bezpieczeństwa. Zamiast nich, wykorzystane zostały specjalne rodzaje uchwytów, montowanych pomiędzy siedziskiem a oparciem, a także zaczepy.

Gdzie kupować foteliki samochodowe?

Osobom poszukującym zaufanych dostawców fotelików samochodowych polecamy sklep internetowy z artykułami dla dzieci i rodziców – mamaija.pl. W jego ofercie znajdziemy kilkadziesiąt najróżniejszych modeli fotelików, przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku.

Oferta mamaija.pl obejmuje także wózki, nosidełka, zabawki, krzesełka, kołyski oraz liczne inne przyrządy, często wykorzystywane przez młodych rodziców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]