Nauka poprzez zabawę, czyli jak stymulować rozwój niemowlaka

0
2806
Nauka poprzez zabawę, czyli jak stymulować rozwój niemowlaka

Przyszłe mamy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że rozwój dziecka można stymulować już od chwili poczęcia poprzez rozmawianie z dzidziusiem, czytanie mu czy słuchanie muzyki klasycznej (powstały nawet specjalne słuchawki stworzone z myślą o ciężarnych!). Skoro więc już edukacja w życiu prenatalnym ma tak ogromny wpływ na inteligencję małego człowieka, to co dopiero pierwszych kilka miesięcy życia! Tylko jak wspomóc rozwój naszej pociechy w taki sposób, żeby nauka nie stała się dla malucha przykrym obowiązkiem?

Zabawki edukacyjne

Jednym z najprostszych sposobów jest zakup odpowiednich zabawek! W końcu wiadomo, że co jak co, ale kolorowe misie, pacynki czy klocki zawsze cieszą się zainteresowaniem ze strony dzieciaków! W przypadku noworodków doskonałą opcją są specjalne maty edukacyjne, które, dzięki żywym barwom, różnorodnym dodatkom i zastosowaniu odmiennych gatunków materiału, pozwalają nawet kilkudniowemu bobasowi ćwiczyć zmysł wzroku, słuchu i dotyku oraz świetnie sprawdzają się też na dalszych etapach rozwoju! Oprócz tego mamy mogą sięgnąć również po specjalne karuzele do zawieszenia nad łóżeczkiem. Starsze dzieci z pewnością pokochają specjalne zestawy gimnastyczne, które można obsługiwać leżąc na pleckach.

Zabawy z rodzicami

Po przyjściu potomka na świat nie zaniedbujmy dobrego zwyczaju czytania, które stymuluje rozwój mowy, oraz puszczaniu dziecku muzyki. Poza tym już od chwili narodzin dziecka warto po prostu… Robić do niego miny! W ten sposób noworodek nie tylko uczy się rozpoznawać twarze rodziców, ale też czuje się kochany i przede wszystkim uczy się rozpoznawać emocje i reakcje. Doskonałym pomysłem są też wszelkie zabawy ruchowe, jak choćby kołysanie się z maluchem w rytm muzyki – w ten sposób stymulujemy układ przedsionkowy mózgu – czy bujanie potomka na nodze. Dzieci uwielbiają również igraszki w wannie, dzięki którym odkrywają właściwości cieczy oraz z radością sprawdzają, które przedmioty toną, a które unoszą się na wodzie. Maluchy z pewnością docenią też zabawę z lustrem – niemowlak szybko zauważy, że jego kolega powtarza po nim gesty i ma z nim bardzo dużo wspólnego!

Na koniec pamiętajmy, że na harmonijny rozwój malucha ma wpływ wiele czynników – odpowiednio dobrane zabawki i rozwojowe ćwiczenia z rodzicami to jedno, ale ogromne znaczenie ma również odpowiednio zbilansowana dieta i kontakt z rówieśnikami.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Scandinavian Baby (https://scandinavianbaby.pl/), oferującym akcesoria dla niemowląt, dzieci oraz rodziców. Produkty wyróżniają się najwyższą jakością, bezpieczeństwem użytkowania, funkcjonalnością, nowoczesnym wzornictwem oraz korzystną ceną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]