Podłoże akwariowe – w zbiornikach z roślinami i rybkami

0
1186
Podłoże akwariowe

Wybór podłoża akwariowego nigdy nie jest zadaniem łatwym. Wiedzą o tym wszyscy właściciele zbiorników, którzy hodują w nich rośliny lub rybki. Wśród wielu dostępnych typów podłoża znajdziesz rozmaite produkty, różniące się zastosowaniem, oferowanymi funkcjami, możliwościami aranżacyjnymi, składem oraz licznymi innymi parametrami. Poniżej skupiamy się na ofercie podłoży akwariowych, uwzględniając podział na te dedykowane do akwariów roślinnych oraz zbiorników ze zwierzęcymi mieszkańcami. Dowiesz się w oparciu o jakie cechy dostępnych produktów warto zdecydować się na zakup oraz jak rozpoznać dobrej jakości podłoże od jego słabszych odpowiedników. 

Podłoże w akwariach ogólnych 

W większości akwariów znajdują się zarówno rośliny jak i rybki. Do takich zbiorników warto wybierać przede wszystkim żwirek lub piasek, które sprawdzą się idealnie w aranżacji dna. Żwirek jest szczególnie chętnie wybierany. Jego dość duże grudki pozwalają na stworzenie przyjaznej do rozwoju roślin struktury. Ponadto, żwirek tworzy podłoże, na którym ryby mogą żerować, odpoczywać oraz ukrywać przed potencjalnym zagrożeniem. 

Piasek również dobrze wpływa na obecne w zbiorniku żyjątka. Należy unikać piasku nadmiernie drobnego jak i produktów o zbyt dużych grudkach. Mogłyby umożliwić zamocowanie roślin hodowlanych w strukturze dna oraz uszkodzić ich systemy ukorzeniające. Dobrym pomysłem może okazać się podłoże wulkaniczne, które cechuje się rozmaitymi walorami i atutami. Jest neutralne chemicznie oraz bogate w odżywcze składniki (mikro i makroelementy). Po jego umieszczeniu w zbiorniku będzie on wzbogacać cały ekosystem. 

Podłoże w akwariach roślinnych 

Wybierając podłoże do akwariów roślinnych, polecamy skupić się przede wszystkim na podstawowym kryterium. Chodzi o granulację dostępnych typów podłoży. Najlepszym wyborem okazują się te produkty, których cząstki posiadają średnicę w przedziale od 2 do nawet 10 mm. Dzięki temu można wykorzystać je do prawidłowego ukorzenienia różnych gatunków roślin – zarówno tych o rozbudowanym systemie korzeni, jak i tych o korzeniach stosunkowo krótkich. 

Warto pod tym względem zwrócić uwagę na potrzeby roślin, które znajdują się w Twoim zbiorniku, lub które planujesz w nim umieścić. W zależności, jak bardzo będą rozległe ich korzenie, warto wybierać podłoże o odpowiedniej granulacji. 

Ponadto w akwariach roślinnych warto stosować podłoża o funkcji nawozu, ewentualnie sięgać po dodatkowe produkty, które zwiększą obecność wybranych składników odżywczych. Do chętnie wybieranych należą różnego typu pałeczki oraz tabletki. 

Podłoża do akwariów – polecane i warte uwagi 

Podłoża akwarystyczne są łatwo dostępne. Znajdziesz je w wielu sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Jeśli planujesz zakup podłoża do swojego zbiornika, wówczas warto zainteresować się przede wszystkim produktami polskimi, oferowanymi przez naszych rodzimych producentów. Podłoża takie posiadają w swoim składzie wybrane mieszanki skał i minerałów, których obecność gwarantuje możliwość stworzenia optymalnych warunków hodowlanych. 

Podłoża akwarystyczne polskiej produkcji wypadają dobrze również z uwagi na ich granulację. Często, w mieszankach znajdują się dodatkowe kamyczki, pełniące funkcje tak zwanych separatorów. Dzięki ich obecności, podłoże nie jest jednorodne, lecz znajdują się w nim wnęki i wypustki, ułatwiające filtrację dna i usuwanie z niego mułu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]