Rozwód z orzekaniem o winie

0
1676
Rozwód z orzekaniem o winie

Podczas rozprawy sądowej dochodzi do orzeczenia na temat winy. Po czyjej stronie leży? To właśnie stwierdza sąd. Bardzo często dochodzi do tego, że małżonkowie starają się wręcz o winę drugiej strony. Jak naprawdę wygląda rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzekaniem o winie

To właśnie małżonkowie podczas zakładania sprawy decydują, czy sąd będzie mieć obowiązek orzekania o tym, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa. Jednak w pozwie można złożyć wniosek na mocy, którego sąd odstępuje od orzekania w sprawie winy. Jednak dokument musi być zgodny, czyli złożony przy porozumieniu obu stron. Zawsze małżonek, który jest pozwany o rozwód ma możliwość odpowiedzi na pozew. Wówczas może zgodzić się na orzekanie o winie lub też nie. Istnieje również możliwość, że obie strony dopiero podczas samej rozprawy sądowej zdecydują się na orzekanie o winie.

Alimenty

Orzeczenie o winie jest kluczowe zwłaszcza w odniesieniu do finansowego aspektu. Winny małżonek nie ma możliwości ubiegania się o alimentów. Można o nie wnosić w przypadku, kiedy dojdzie do pogorszenia stopy życia. Takie alimenty można otrzymywać dożywotnio. Bardzo często od decyzji sądu dotyczącej alimentów zależy stopa życia małżonka, który nie jest niczemu winien, lecz jest po prostu ofiarą.

Rozwód i podział majątku

Z reguły do podziału majątku małżonkowie decydują się dopiero po rozwodzie. Podział majątku jest możliwy na dwa sposoby: zawarcie ugody lub sprawa sądowa. W ogólnym rozrachunku z reguły to właśnie ta pierwsza opcja okazuje się być zdecydowanie bardziej opłacalne niż postępowania sądowe, które potrafią trwać bardzo długo, a co za tym idzie również bardzo dużo kosztować.

Ugoda, a później sąd

Jeśli małżonkowie nie będą w stanie ugodowo  uzgodnić podziału majątku, wówczas sprawa koniec końców zostanie na pewno skierowana na drogę sądową. Tutaj należy pamiętać, że wszelkie propozycje, które pojawiały się podczas ugodowych prób rozwiązania problemu, nie są wiążące w żaden sposób.

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie małżonkowie jest to dobre rozwiązanie tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dochodzi do sytuacji nieporozumienia. Bardzo często w takim momencie obie osoby nie są w stanie ze sobą rozmawiać oraz dojść do porozumienia. Rozwód z orzekaniem o winie należy przede wszystkim traktować, jako moralne zwycięstwo. Bardzo często zależy na tym stronie ze względu na rodzinę, kolegów i innych bliskich, którzy ich otaczają.

[Głosów:0    Średnia:0/5]