Twój niemowlak ma katar? Nie bagatelizuj go!

0
1765
Twój niemowlak ma katar? Nie bagatelizuj go!

Katar, nam dorosłym, często wydaje się błahym, nieznaczącym symptomem przeziębienia. Mamy skłonności do jego bagatelizowania. Pewnie każdy z Was słyszał powiedzenie “katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony tydzień”. Sprawa ma się jednak całkiem inaczej, jeżeli chodzi o niemowlęta. W przypadku małych dzieci, nawet niewinny katarek, nieleczony, może prowadzić do poważnych chorób i schorzeń. Wszystko przez to, że maluchy oddychają głównie przez nosek, a na dodatek nie są w stanie poradzić sobie z katarem. Nie mogą wydmuchać noska, więc pojawia się kłopot z zalegającą w nim wydzieliną.

Katar u niemowląt – kiedy powstaje? Jakie są jego przyczyny?

Katar u niemowlaka bierze się najczęściej z infekcji wirusowych, po przeniknięciu do organizmu niemowlaka szkodliwych bakterii. Małe dzieci borykają się również z katarem przez zanieczyszczone powietrze. Jakość powietrza, którym maluch oddycha, jest bardzo ważna. Rzadziej powodem kataru u dzieci są alergeny takie jak np. roztocza, sierść czy pyłki roślin. Katar alergiczny również różni się od tego wirusowego – trwa dłużej, ma charakter nawracający, u dziecka można zauważyć także dodatkowe objawy takie jak sapka czy kichanie. Różni się też wygląd samej wydzieliny – w przypadku kataru alergicznego, katar jest przezroczysty, sączący się, płynny.

 

Jakie są objawy kataru u małego dziecka?

Przez to, że niemowlę oddycha na początku wyłącznie przez nosek, katar stanowi dla niego duży problem, co finalnie wywołuje u niego spore rozdrażnienie i niepokój. Dziecko nie może też spać i nie chce jeść. Zalegająca w nosie wydzielina uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Dlatego ważna jest szybka reakcja, ponieważ niedrożny nosek u dziecka może prowadzić do chorób takich jak zapalenie oskrzeli, ucha środkowego, zatok czy nawet płuc!

Jak leczyć katar u niemowląt?

Na samym początku możemy spróbować domowych sposobów. Przede wszystkim zadbajmy o dobrą jakość powietrza, w pomieszczeniu, w którym przebywa nasz maluch. Nie powinno być ono suche, a jego temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni. Możemy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub po prostu wywiesić mokre ręczniki na kaloryfer – to sprawi, że powietrze stanie się bardziej wilgotne.

Nie zapominajmy o udrożnianiu dróg oddechowych naszego dziecka. Oczyszczanie noska jest bardzo ważne. Używajmy do tego celu zasysającego zalegający katar aspiratora. Możemy także wypróbować inhalacje z użyciem soli fizjologicznej, które sprawią, że wydzielina będzie łatwiej odpływać z noska dziecka. Jeżeli nasz maluch nie śpi – kładźmy go na brzuszku, by umożliwić samoistne wypływanie wydzieliny z nosa dziecka. Podczas snu zaś, postarajmy się o takie ułożenie maluszka, by jego główka znajdowała się wyżej niż klatka piersiowa.

Jeżeli zauważymy inne, niepokojące objawy, towarzyszące katarowi u naszego niemowlaka, nie wahajmy się skonsultować z lekarzem pediatrą, który będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę, a także podjąć ewentualne leczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]