Co powinien jeść kot?

0
815
Co powinien jeść kot

Czy wiesz, że to właśnie kot jest jednym z najczęściej wymienianych zwierząt domowych? Okazuje się, że to właśnie koty są domowymi pupilami. Aby zapewnić ich komfortowe funkcjonowanie, dobre samopoczucie i zdrowie na wiele lat, konieczne jest serwowanie im właściwego pożywienia. Co powinny jeść koty, aby nie miały problemów ze strony układu pokarmowego, mogły się prawidłowo rozwijać i zachować świetną kondycję przez długi czas? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Zbilansowana dieta kota

Pożywienie dla kota powinno dostarczać zwierzęciu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Idealnym pokarmem jest gotowa mieszanka w postaci sypkiej, tzw. chrupek albo mokrej konserwy. Karma powinna być serwowana na zimno. Przy wyborze gotowego jedzenia dla kota należy uwzględnić najlepszą jakość wyrobu. Warto czytać skład, w którym zaznaczone są wartości, takie jak witaminy, minerały, białko, tłuszcze czy węglowodany.

Co więcej, koty mogą nie tolerować każdej każdy, często cierpią na nietolerancję konkretnych składników albo różnego rodzaju alergie. Na szczęście w sklepach zoologicznych dostępna jest dobra karma dla kotów z alergią albo pożywienie uwzględniające jego indywidualne potrzeby. Świetną przekąską dla kotów mogą być także tzw. przekąski, można je kupić bez problemu w sklepie dla zwierząt. Są zachętą do wykonywania poleceń, nagrodą, ale zawierają też dobroczynny skład.

Uwagę trzeba zwracać również na wiek kota. Zupełnie inne pożywienie będzie odpowiednie dla małych kociąt, których żołądek jest jeszcze wrażliwy, inna karma jest dedykowana kocim seniorom.

Jeśli kot ma jeść domowe jedzenie, można serwować mu surowe mięso, ryby albo gotowany drób ze sprawdzonego źródła.

Chociaż najlepsza dla kotów jest gotowa karma, to można serwować mu z domowego stołu również surowe żółtko. Niektóre koty uwielbiają banany, dynię albo jabłka i te produkty nie są dla nich szkodliwe.

Czy kot pije mleko?

Odpowiednim napojem dla kotów jest woda i tą przegotowaną powinno się serwować tym zwierzętom, pamiętając o jej codziennej wymianie. Okazuje się, że mleko krowie nie jest dobre dla układu pokarmowego kociąt i może wywołać zaburzenia jelitowe. Konsekwencją mogą być wzdęcia i przewlekłe biegunki. Niestety, mit o piciu mleka przez koty wciąż funkcjonuje, dlatego dla zdrowia tych zwierząt należy go czym prędzej obalić.

Czego kot nie powinien jeść?

Nieodpowiednim pokarmem dla kotów są resztki domowego jedzenia. Koty nie powinny jadać wędlin, które są nafaszerowane solą i konserwantami, złym pomysłem jest również podawanie im mięsa smażonego czy grillowanego.

Szkodliwa dla kotów jest cebula i czosnek, te zwierzęta nie powinny jeść też jajek ani nie oprawionych ryb ze względu na występujące w nich ości. Wręcz trujące mogą być dla kotów słodycze, szczególnie te z zawartością czekolady.

Co istotne, koty należy chronić przed toksycznymi roślinami, które nierzadko hodujemy we własnych domach. Zjedzenie liści draceny może być dla nich niebezpieczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]