Czym wspomóc kurację poantybiotykową?

0
1329
Czym wspomóc kurację poantybiotykową

Odpowiednio dobrane antybiotyki sprawiają, że uciążliwa choroba jest w stanie zniknąć w kilka dni. Dzięki temu można szybko wrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków, jednak ma to również swoją cenę. Antybiotyki negatywnie wpływają na florę bakteryjną jelit, przez co skutki uboczne przyjmowania leków mogą odbić się na funkcjonowaniu całego organizmu. Aby temu zapobiec, warto sięgać po probiotyk.

Czym jest probiotyk?

Produkt jest uważany za probiotyk, jeśli zawiera mikroorganizmy zapewniające korzyści zdrowotne. Istnieje wiele ich rodzajów, a do najpopularniejszych zalicza się np. Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus i Bifidobacterium lactis (bakterie stosowane w produkcji produktów mlecznych) oraz Saccharomyces boulardii (szczep drożdży) (źródło). Active Flora baby i inne suplementy zawierające korzystne dla zdrowia mikroorganizmy są sprzedawane jako probiotyki. Dostępne są bez recepty w aptekach, sklepach internetowych i supermarketach.

Żywe kultury bakterii są czasami dodawane także do żywności, jednak wtedy nie możemy stwierdzić, czy którekolwiek z powyższych mikroorganizmów są w stanie utworzyć korzystne żywe kolonie u przyjmującej je osoby.

Dlaczego probiotyk wspomaga kurację poantybiotykową?

Większość potencjalnych korzyści zdrowotnych przypisywanych probiotykom ma związek z ich działaniem w przewodzie pokarmowym osoby chorej. Mogą one obejmować: lepsze trawienie i wchłanianie składników odżywczych, zwiększoną funkcję odpornościową oraz ponowną kolonizację mikroflory jelitowej, która przeważnie musi wystąpić po leczeniu antybiotykami.

Stężenie mikroorganizmów w probiotykach takich jak Active Flora baby jest określane w jednostkach tworzących kolonie (CFU). Podaje się, że pacjenci przyjmujący antybiotyki muszą spożywać od 5 do 40 miliardów CFU na dobę – w zależności od szczepu bakterii, aby uzyskać korzyści zdrowotne z przyjmowania specyfiku.

Czy probiotyk chroni przed negatywnym działaniem antybiotyków?

Stosowanie antybiotyków wiąże się z szeregiem działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Zmiana mikroflory przez leki może doprowadzić do zapalenia jelit i biegunki. Biegunka występuje u 5–30% pacjentów, którym przepisano antybiotyki, a jeszcze częściej u tych osób, które stosują medykamenty o szerokim spektrum działania, takie jak pochodne penicyliny, cefalosporyny i klindamycyny.

Probiotyk przy prawidłowym przyjmowaniu zmniejsza ryzyko biegunki związanej z antybiotykami u dzieci i dorosłych. Warto jednak pamiętać o tym, że najmłodsi mogą przyjmować tylko te probiotyki, które są im dedykowane, np. Active Flora baby.

Terapia antybiotykami jest bardzo często najlepszym rozwiązaniem w walce z chorobami o podłożu bakteryjnym, które, nieleczone, mogą prowadzić do poważnych zaburzeń. Trzeba jednak mieć na uwadze, że leki te nie są obojętne dla ludzkiego organizmu i mogą wyrządzić pewne szkody. Dlatego w trakcie leczenia warto sięgać po produkty takie jak Active Flora baby, aby usprawnić pracę jelit i utrzymać odpowiedni poziom korzystnej flory bakteryjnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]