Nie trzeba wiele czasu, aby zarazić się wszami. Może mieć to miejsce w szkole, pracy czy publicznym środku transportu. Słowem – wystarczy, że przebywamy w miejscach, w których są inni ludzie. Wtedy bardzo łatwo o to, że po powrocie do domu zobaczymy gnidy we włosach. Jak sobie z nimi radzić? Jakie środki sprawdzają się najlepiej w zwalczaniu gnid?
Czym są gnidy?
Gnidy to jaja wszy, a wszy z kolei to małe pasożyty żyjące na ludzkiej skórze. Istnieją ich różne rodzaje, jednak najpowszechniejszymi są wszy głowowe. Dorastają do wielkości główki szpilki, żyją na włosach i odżywiają się przez wysysanie krwi ze skóry głowy. Są jasnoszare przed karmieniem i czerwonawo-brązowe po karmieniu. Wszy głowowe nie przenoszą chorób ani ich nie powodują, jednak w szczególnych przypadkach mogą przyczyniać się do infekcji skóry m.in. przez ciągłe rozdrapywanie ran (źródło).
Wszy, wbrew obiegowej opinii, nie skaczą, jednak wystarczy chwilowy bezpośredni kontakt z włosami nosiciela, by pasożyty przemieściły się na inną osobę. Gnidy są tak samo dużym problemem – często przez nie pozbycie się wszawicy jest bardzo utrudnione. Zwalczanie gnid jeszcze do niedawna było uciążliwe i wymagało sporej dozy determinacji, ale obecnie istnieją na rynku produkty takie jak Parasidose, które usuwają problem w jedyne 15 minut.
Jak rozpoznać wszy?
Wszy mogą żyć na całej powierzchni głowy, ale szczególnie lubią ciepłe miejsca – np. za uszami, wokół dolnej linii włosów czy na czubku głowy. Gnidy na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak ziarenka piasku lub łupieżu, dlatego aby je rozpoznać, trzeba im się bardzo dobrze przyjrzeć. Niekiedy zdarza się, że rodzice mylą pozostałości szamponu z pasożytami, ponieważ chemiczne środki także powodują swędzenie i pieczenie skóry głowy.
Aby sięgać po środki na zwalczanie gnid, trzeba upewnić się, że dana osoba zarażona jest wszawicą. Wystarczy więc chwycić niepokojące „ziarenko”, położyć je na białej kartce i sprawdzić, czy się porusza. Choć wszy nie są najlepszymi biegaczami, to nadal mogą się czołgać. W razie wątpliwości zawsze warto skontaktować się z lekarzem.
Zwalczanie gnid – skuteczne metody
Wszy są uodpornione na działanie wody i zwykłych szamponów. Nie można się więc ich pozbyć tylko przez podniesienie poziomu higieny. Konieczne jest zastosowanie specjalnych środków, które wykazują dwufazowe działanie. Usunięcie dorosłych osobników jest stosunkowo proste, jednak gnidy we włosach są przyklejone bardzo blisko skóry, więc ich ręczne wybranie jest praktycznie niemożliwe.
Jak usunąć gnidy, aby skutecznie pozbyć się wszawicy? Tu niezawodne okazują się preparaty, które jednocześnie niszczą układ oddechowy i pokarmowy dorosłych wszy oraz rozpuszczają spoiwo, które przytwierdza gnidy. Dzięki temu wyczesanie jajeczek grzebieniem nie stanowi problemu i już po kilkunastu minutach można cieszyć się włosami wolnymi od pasożytów.