Dieta wegetariańska – krótka historia wegetarianizmu

0
1839

Mimo że diety wegetariańska i wegańska stały się bardzo popularne dopiero w ostatniej dekadzie, ruch wegańsko-wegetariański jest nie tylko współczesnym zjawiskiem, a towarzyszy ludzkości już od setek lat. Głównymi czynnikami motywującymi do skorzystania z takiej diety były powody religijne, zdrowotne, środowiskowe i ideologiczne. Przyjrzyjmy się więc krótkiej historii wegetarianizmu.

Wegetarianizm – historia

Za pierwszych historycznie potwierdzonych zwolenników wegetarianizmu uznaje się orfików, czyli wyznawcy ruchu religijnego w Starożytnej Grecji. Orficy żyli ok. 600 lat p.n.e. Ich rezygnacja z mięsa miała podłoże religijno-filozoficzne. Podobnie odżywiał się żyjący w VI p.n.e. grecki filozof i matematyk Pitagoras, który razem ze swoimi uczniami był wegetarianinem. W tym samym czasie na terenie Indii dużą popularność zdobyły takie religie jak hinduizm i buddyzm. Jednym z założeń tych religii jest stosowanie bezmięsnej diety. Tradycja utrzymuje się do dzisiaj. Trzeba jednak zauważyć, że nie wszyscy wyznawcy hinduizmu i buddyzmu trzyma się tej reguły, co pokazuje rosnące spożycie mięsa w Indiach.

Wegetarianizm na świecie i w Polsce

Dieta wegetariańska – krótka historia wegetarianizmu

W Europie dieta wegetariańska była bardzo popularna w starożytności, jednak niemal całkowicie zniknęła z Europy w okresie średniowiecza. Było to związane z tym, że przez długi czas mięso było bardzo pożądaną żywnością. Z czasem jednak wiele wybitnych osobistości opowiadało się za stosowaniem bezmięsnej diety. Jednym z nich był Leonardo Da Vinci, który według wielu źródeł był wegetarianinem. Wegetarianizm zaczął się szybko rozwijać od XVIII w. w Ameryce i Anglii. Na początku XIX w. powstało w Anglii pierwsze stowarzyszenie wegetarian. Dieta wegetariańska była uznawana przez jej zwolenników za zdrowszą. W 1847 r. powołano do życia Vegetarian Society – Stowarzyszenie Wegetariańskie, które funkcjonuje do dziś. Na wzór angielskiego stowarzyszenia w 1850 r. powstało stowarzyszenie American Vegetarian Society. Dziś państwami z największą liczbą wegetarianów są Indie, Stany Zjednoczone oraz Anglia. Nie można jednak nie wspomnieć o rosnącej popularności wegetarianizmu w całej Europie, w tym również w Polsce. W naszym kraju pierwsze publikacji dotyczące tematyki wegetarianizmu były opublikowane pod koniec XIX wieku i początku XX wieku. W 1912 ukazało się pierwsze wydanie pisma “Jarskie Życie”, w którym znajdowały się liczne przepisy, artykuły filozoficzne i liczne wskazówki dotyczące wegetarianizmu. Obecnie możliwość skorzystania z diety wegetariańskiej umożliwiają nam firmy cateringowe i oferowana dieta pudełkowa.

Dieta wegetariańska – sposób na zdrowe odżywianie

Dziś dieta wegetariańska jest uważana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Zanim przejdzie się na dietę, musimy mieć jednak świadomość, że utrzymanie diety bywa bardzo wymagające. Dotyczy to szczególnie osób, które lubią spożywać mięso. Catering dietetyczny może nam jednak pomóc w tym, aby stosowanie diety było łatwiejsze i mniej wymagające, np. poprzez dostarczanie zdrowych i smacznych potraw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]