Dlaczego warto wysłać dziecko na półkolonie?

0
1420
Dlaczego warto wysłać dziecko na półkolonie

Czas wolny od szkoły, na przykład ferie, to okres, kiedy rodzice planują dla dzieci rozrywki pozwalające miło i pożytecznie spędzić czas. Bardzo dobrze, jeżeli te zajęcia przyczyniają się do rozwoju malucha. Ciekawym pomysłem są na przykład półkolonie. Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Bezpieczna rozłąka

Wiele dzieci, szczególnie tych młodszych, nie dojrzało jeszcze do typowych kolonii, czyli wyjazdów poza miejsce zamieszkania, na tydzień lub dwa z noclegiem. Oznacza to separację od rodziców, co nie jest wskazane na przykład w wypadku mniejszych dzieci. Rodzice również nie czują się komfortowo na myśl o tym, że mieliby wysłać swoje pociechy na tak długi czas same, bez ich nadzoru.

Tymczasem z półkolonii mogą skorzystać nawet dzieci wczesnoszkolne, szczególnie, jeżeli będą tam ze starszym rodzeństwem. To znacznie zwiększa pozytywne odczucia zarówno rodziców, jak i dzieci. Maluchy uczą się spędzać czas bez rodziców, jednakże wracając do domu na noc.

Interakcje z innymi

Półkolonie zapewniają także coś bardzo ważnego, a mianowicie okazję do spędzania czasu w grupie innych dzieci, bawiąc się czy też tworząc lub grając w gry. Pomaga to zdecydowanie w rozwoju społecznym. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, które praktycznie całe swoje życie spędzają w otoczeniu osób dorosłych lub są jedynakami. Na półkoloniach uczą się współżycia z innymi.

Mogą także szlifować umiejętności dostosowywania się do wyznaczanych zasad, dostosowywania się do harmonogramu zajęć, uczyć się dzielenia, przegrywania oraz tego, że poszczególne dzieci mają różnorodne charaktery i osobowości. Na półkoloniach zawierane są także trwałe przyjaźnie, które można kultywować, ponieważ dzieci są z tego samego miasta.

Rozwój kreatywności

Istnieją różne rodzaje takich zajęć półkolonijnych. Można w ich ramach uprawiać sport, korzystać z programu rozwoju artystycznego czy uczyć się czegoś w dziedzinie, która jest interesująca dla danego dziecka. Dzięki temu nieraz wyłaniają się pasje na całe życie.

Najważniejsze jednak, że czas wolny od szkoły nie jest zmarnowany, a spędzany ciekawie. Dzięki temu mózg dziecka jest stale stymulowany i się rozwija. Nie następuje także rozleniwienie, utrudniające powrót do szkoły.

[Głosów:0    Średnia:0/5]