Jeździk – pierwszy samodzielny pojazd dla dziecka

0
3089
Jeździk - pierwszy samodzielny pojazd dla dziecka

Niemowlę rozwija się w tak nieprawdopodobnym tempie, że nim się obejrzymy, już podejmuje samodzielne próby chodzenia. Jest to niewątpliwie odpowiedni moment, by przyjrzeć się bliżej jeździkowi – specjaliście od nauki chodzenia.

Jeździk, inaczej pchacz, to jeżdżący pojazd, który porusza się za pomocą pchania lub porusza się samodzielnie. Dzięki bezpieczeństwu i stabilności, których doświadcza dziecko podczas zabawy jeździkiem, chętnie decyduje się na próby przemieszczania się.

Czym kierować się podczas zakupu?

Przed zakupem weźmy pod uwagę następujące elementy:
– wymiary dziecka i jeździka muszą współgrać,
– solidność i stabilność jeździka, czyli odpowiednia odległość kół, a także waga, która powinna być zbliżona do wagi malucha,
– liczba zabawkowych akcesoriów wbudowanych do jeździka, np. wypuszczanie baniek mydlanych podczas jazdy. Im więcej, tym weselej.
– wykonanie jeździka – wchodzą w grę wyłącznie bezpieczne, certyfikowane materiały.

Zalety i wady

Zalety:

– jeździk zwiększa chęć dziecka do nauki chodzenia, przemieszkania się,
– to znakomita zabawka interakcyjna, która rozwija zmysły dziecka,
– najbardziej nudny spacer w wózku albo tak zwany „za rączkę” zmienia w niesamowitą przygodę,
– kształtuje umiejętność zachowania równowagi, a równocześnie wspiera koordynację ruchową dziecka,
– wspiera rozwój mięśni nóg malucha, poprzez wymuszanie na nim coraz odleglejszego przemieszania się, a także „dźwigania” swojego ciężaru.

Wady:

– cena – jeździki należą do akcesoriów dla dzieci, na które niestety nie każdy rodzic może sobie pozwolić,
– jeździki mogą działać na dziecko rozleniwiająco, ponieważ zmuszają do wykonywania nieustanie tych samych ruchów – siedzenia i odpychania się nogami. Chód polega jednak zdecydowanie na innych ruchach. Jednak ma to miejsce tylko w przypadku, gdy jeździk kupi się dziecku za wcześnie,
– mimo szerokiego rozstawienia kółek w jeździku, zdarzają się wypadki, podczas których dziecko upada do przodu, czego przyczyną jest silne pchanie jeździka przez malucha. Tym sposobem traci on równowagę i przewraca się.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]