Znaczenie kolorów w pokoju dziecięcym

0
2636
Znaczenie kolorów w pokoju dziecięcym

Prawdopodobnie niewiele osób zastanawia się nad paleta barw, którą wybiera podczas urządzania mieszkania. A jednak wybór ten ma wielkie znaczenie, ponieważ barwy odgrywają dużą rolę w naszym codziennym życiu. Dlatego urządzając pokój dziecięcy, zwracajmy wyjątkową uwagę na dobór palety kolorów, a także kierujmy się psychologią barw.

Znaczenie kolorów

Biel – symbol świeżości, łagodzi napięcia, wprowadza spokój. Kolor uniwersalny, doskonale komponujący się ze wszystkimi innymi barwami. Bez problemu można go rozweselić, choćby zabawkami.

Niebieski – symbol wypoczynku, uspokaja i pozwala się wyciszyć. Podczas wyboru tego odcienia, unikajmy koloru ciemnoniebieskiego, który może sprawić, że dziecko będzie smutne. Łączny ten kolor z barwami ciepłymi.

Zieleń – symbol życia, świeżości, relaksuje i odpręża. Kolor uniwersalny, nadający się i dla chłopka i dla dziewczynki. Kolor ciemnozielony może powodować osowiałość.

Żółć – kolor energetyczny, pobudzający, usprawniający koncentrację. Znakomicie rozświetla.

Pomarańcz – również energetyzujący i pobudzający kolor, ułatwiający koncentrację i myślenie. Jednak w nadmiernej ilości działa drażniąco.

Czerwień – kolor agresywny, powodujący znaczne rozdrażnienie, praktycznie niespotykany w pokojach dziecinnych. Stosowany głównie, jako akcent.

Fiolet – jeden z ulubionych odcieni dziewczynek. Kojarzy się z luksusem, szczególnie w połączeniu z bielą.

Róż – symbol dziewczęcości, delikatności, ulubiony kolor dziewczynek.

Zestawienia kolorystyczne

* Zestawienie jednej barwy w kilku odcieniach,
* Zestawienie pokrewne, wybór dwóch sąsiednich barw, inaczej pochodnych,
* Zestawienie kontrastowe.

Dobór koloru według wieku i płci

Barwy są dla dzieci niezwykle istotne i o ile noworodek w ogóle nie rozpoznaje barw, o tyle starsze dziecko przykłada do nich ogromną uwagę.

Jeśli wybieramy kolory ścian dziecięcego pokoju, zdecydujmy się na barwy, które będą służyły przez dłuższy czas. Idealnymi kolorami dla dziewczynek są: róż, biel, ecru, żółć i pomarańcz, natomiast chłopcu spodobają się turkus, brąz, a także biel i zieleń. Najlepiej zapytajmy naszą pociechę o jej ulubiony kolor. To może znacząco rozwiązać nasz problem z wyborem odpowiedniego odcienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]