Włosy w ciąży zachwycają blaskiem, gęstością i zdrowym wyglądem. Ten czar pryska w kilkanaście tygodni po porodzie. Wtedy kosmyki zaczynają stopniowo wypadać, prowadząc do znacznego przerzedzenia się czupryny. Tak dzieje się w przypadku aż 90 proc. kobiet po porodzie. Poznaj sposoby, dzięki którym można uporać się z tą przypadłością.
Wypadanie włosów po porodzie zaczyna się około trzeciego miesiąca od momentu, gdy dziecko przyjdzie na świat. Wbrew pozorom nie jest to związane z niedostateczną ilością składników odżywczych. Główną rolę odgrywają przede wszystkim zawirowania hormonalne. Dlatego po ustabilizowaniu się poziomu hormonów, wszystko wraca do normy.
Wszystko przez hormony
W okresie ciąży nadmiar estrogenów powoduje wydłużenie fazy wzrostu włosa (anagenu). Kosmyki, które powinny wypaść w danym cyklu, pozostają na głowie. Dlatego przez kilka miesięcy oczekiwania na dziecko włosy stały się gęstsze i grubsze, emanowały blaskiem – po prostu były piękne. W momencie wyrównywania się poziomu hormonów, dochodzi do znacznej utraty kosmyków. Kobieta zaczyna tracić te włosy, które aktualnie wchodzą w fazę spoczynkową, jak i włosy, które powinny już dawno wypaść. Stąd wrażenie łysienia.
Warto przy tym podkreślić, że badania naukowe nie dowodzą na istnienie związku pomiędzy karmieniem piersią a nadmiernym wypadaniem włosów. Testy przeprowadzone z udziałem 116 kobiet karmiących piersią o kobiet podających mleko modyfikowane wykazały, że obie grupy kobiet – bez względu na sposób karmienia – miały podobną ilość kosmyków w fazie spoczynkowej i fazie regresji prowadzącej do utraty włosów[1].
Daj czas organizmowi
Wypadanie włosów po porodzie, choć może wywoływać panikę, należy traktować jako przejściowy problem. Spokojnie, kosmyki po kilku miesiącach przestaną wypadać. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość i dać czas organizmowi. Chodzi bowiem o to, by unormować gospodarkę hormonalną.
Wsparcie z zewnątrz
Zmagając się z wypadaniem włosów po porodzie, możesz biernie czekać aż ich kondycja wróci do normy. Warto jednak sięgnąć po wsparcie z zewnątrz. Takie, dzięki któremu wzmocnisz włosy i sprawisz, że kosmyki będą silniejsze i zdrowsze, a co za tym idzie – mniej skłonne do wypadania.
- Ważna dieta
Istotą rolę odgrywa odpowiedni sposób odżywiania się. Zwróć uwagę, by twoja codzienna dieta była bogata w witaminy i minerały. Zadbaj, by w jadłospisie znalazło się miejsce na produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce.
- Odpowiednia suplementacja
Chcąc wzmocnić włosy od wewnątrz, warto postawić na odpowiednią suplementację. Można sięgnąć po gotowe preparaty poprawiające kondycję kosmyków. Zawierają one mnóstwo witamin i minerałów, które odpowiadają za wzmocnienie – eliminują łamliwość, kruchość i wypadanie.
Nie dać się przemęczeniu i stresowi
Jeżeli chcesz przeciwdziałać wypadaniu włosów, pamiętaj o odpoczynku oraz eliminowaniu stresu. Zdrzemnij się, gdy twoje dziecko śpi, by zregenerować organizm. Przestań się również stresować – dla swojego malucha i tak jesteś najlepszą mamą.
[1] Gizlenti S., Ekmekci TR. JEADV. 2014;28:878-81