Organizm nastoletniego dziecka potrzebuje wielu witamin i minerałów ze względu na gwałtowny wzrost. U dziewczynek okres ten przypada w wieku 10 – 11 lat, natomiast u chłopców nieco później – około 12 – 13 roku życia. Nigdy wcześniej organizm dziecka nie potrzebował aż tyle energii i tylu składników odżywczych, dlatego w tym czasie dobrze jest podawać dziecku preparaty witaminowe.
Zmiany fizyczne i biochemiczne
U nastoletnich dzieci zachodzą zmiany zarówno fizyczne, jak i biochemiczne, stąd ich organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na niektóre witaminy. Należą do nich przede wszystkim witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B6 oraz B12. Ponadto, trzeba zadbać o to, by w diecie dziecka nie zabrakło witamin A, C, D i E. Wybierając preparaty witaminowe dla dzieci warto sprawdzić, czy mają one w swoim składzie większość wymienionych witamin.
Problem z dietą
Jeśli nasze dziecko przechodzi okres dojrzewania, nie mamy już takiego wpływu na jego codzienne menu jak wcześniej. W szkole czy też poza nią nastolatek prawdopodobnie wybierze raczej słodycze w sklepiku niż jabłko. Dlatego też suplementy diety dla dzieci mogą wesprzeć nas w dbaniu o dostarczenie organizmowi młodego człowieka odpowiednich minerałów. Młody organizm wykazuje przede wszystkim zwiększone zapotrzebowanie na wapń; jego wchłanianie natomiast ułatwia witamina D.
Co możemy zrobić?
Aby zachęcić dziecko do prawidłowych wyborów żywieniowych, trzeba samemu dawać dobry przykład. Dobrze jest mieć w domu zawsze pod ręką zdrowe przekąski. Posiłki jemy razem przy stole. Bierzemy pod uwagę sugestie nastolatka co do przyrządzania posiłków, a najlepiej, jeśli będzie sam zaangażowany w ich przygotowywanie. Unikamy kupowania pokarmów wysokokalorycznych, które nie mają dużych wartości odżywczych (ciasta, ciastka, cukierki).
Zdrowy plan
Nie wyrobimy w dziecku zdrowych nawyków, jeśli sami takich nie mamy. Dlatego też dobrze jest stworzyć plan posiłków, który pozwoli na lepszą organizację życia rodzinnego, a także pozwoli na większą kontrolę nad tym, co jemy my sami i nasz nastolatek. Przyrządzając dania warto zamienić smażenie na gotowanie na parze lub pieczenie. Dzięki temu unikniemy tworzenia bomb kalorycznych, a dodatkowo podczas takiej obróbki zachowujemy niemal wszystkie witaminy i minerały zawarte w użytych składnikach.
Kilka ważnych zasad
Trudno jest niekiedy zmienić swoje przyzwyczajenia kulinarne. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które pomogą nam w lepszym żywieniu naszej rodziny. Jemy trzy posiłki dziennie i ewentualnie dodajemy zdrowe przekąski. Ograniczamy sól, natomiast pijemy dużo przefiltrowanej wody. Unikamy napojów słodzonych i produktów o wysokiej zawartości cukru. Jemy codziennie dużo warzyw i owoców. W przypadku, gdy obawiamy się, że nasze nastoletnie dziecko cierpi na niedobór jakichkolwiek składników odżywczych, podajemy mu witaminy i minerały dla dzieci.
Więcej o odpowiednim doborze witamin dla dzieci przeczytasz na: http://www.sanostol.pl/witaminy-substancje-odzywcze