Podczas rozszerzania diety niemowlaka jest wiele okazji do popełnienia błędów. Wytyczne ekspertów często są bardzo ogólne i nie ułatwiają rodzicom rozpoczęcia podawania dziecku nowych posiłków. Co zrobić, aby uniknąć najczęstszych pomyłek?
Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?
Jednym z częściej popełnianych błędów na tym etapie życia maluszka jest zbyt wczesne lub zbyt późne wprowadzenie posiłków uzupełniających do diety dziecka. Eksperci zalecają, aby nie było to wcześniej niż w 17. tygodniu życia dziecka, kiedy maluszek nie jest jeszcze gotowy na posiłki inne niż mleko mamy lub mleko modyfikowane. Nie należy także opóźniać tego momentu i do 26. tygodnia życia niemowlaka należy zacząć podawanie pierwszych warzyw. W tym wieku mleko mamy nie jest w stanie pokryć wszystkich potrzeb szybko rozwijającego się organizmu, dlatego ważne jest rozpoczęcie rozszerzania diety niemowlaka.
Co podawać jako pierwsze przy rozszerzaniu diety niemowlaka?
Tutaj także łatwo o pomyłkę, a warto wiedzieć, od jakich produktów należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Ponieważ nawyki wykształcone w pierwszych latach życia przetrwają także w późniejszym okresie i będą stanowiły ważny element w profilaktyce niektórych chorób. Dlatego jako pierwsze podawaj dziecku delikatne warzywa o gładkiej konsystencji. Są bardziej wytrwane w smaku od słodkich owoców, w związku z tym dziecko może mieć problem z akceptacją ich, gdy jakie pierwsze pozna słodkie jabłka czy banany. Warzywa zawierają miej cukrów prostych niż owoce, dlatego w diecie dziecka powinny pojawiać się częściej.
Kiedy podawać gluten
Zalecenia dotyczące wprowadzania glutenu podczas rozszerzania diety niemowląt zmieniają się wraz z nowymi doniesieniami naukowymi. Obecnie eksperci są zgodni – opóźnianie ekspozycji na gluten nie zmniejsza ryzyka wystąpienia alergii lub celiakii. Choroba ta jest najprawdopodobniej dziedziczona. Gluten – zbożowe białko – należy wprowadzać tak jak inne nowe posiłki najlepiej pod postacią kaszek i innych, zalecanych produktów zbożowych. Należy zacząć od małych ilości produktów glutenowych obserwując reakcję dziecka. Z czasem kaszki i inne produkty zbożowe (makaron, ryż, pieczywo) powinny pojawić się na stałe w menu maluszka, np. jako pożywne śniadanko, dodatek do zup czy obiadków.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie rozszerzania diety niemowlęcia zawsze możesz poradzić się lekarza, który zna pogrzeby maluszka i jest na bieżąco z najnowszymi wytycznymi ekspertów.