Schemat żywienia niemowląt

0
2694
Schemat żywienia niemowląt

Najprościej rzecz ujmując, „Schemat żywienia niemowląt 2015” to wskazania Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, które mogą okazać się zbawienne dla rodziców, którzy po kilku miesiącach od narodzin, chcą rozszerzyć maluchowi dietę.

KARMIENIE PIERSIĄ

Nie ulega wątpliwości fakt, iż karmienie piersią to jedyne i podstawowe źródło żywienia niemowlaka do czasu, aż ukończy on szósty miesiąc życia. W tym czasie jego dieta absolutnie nie może obejmować innych produktów (z wyjątkiem leków i witamin). Karmienie piersią najlepiej zakończyć, kiedy maluch ukończy dwanaście miesięcy, jeśli jednak i maluch i mama chcą kontynuować tę dietę, nie ma do tego przeciwwskazań. Ważne jednak, by uzupełniać dietę o kolejne produkty.

KARMIENIE SZTUCZNYM MLEKIEM

Z pewnością karmienie piersią niesie za sobą same korzyści, jednak nie każda kobieta może i chce w ten sposób karmić i nie ma w tym nic złego, tym bardziej, że specjaliści od żywienia niemowląt zaznaczają, iż skład mleka sztucznego i innych preparatów przeznaczonych do początkowego żywienia niemowląt, w stu procentach zaspokaja naturalne potrzeby dziecka w tym okresie. Produkty te wytwarzane są z białek krowiego mleka, a następnie poddane niezbędnym ilościowym i jakościowym zmianom.

POKARMY UZUPEŁNIAJĄCE

Pokarmy uzupełniające można zacząć wprowadzać do diety maluszka po ukończeniu przez niego siedemnastego tygodnia, jednak nie później niż w dwudziestym szóstym tygodniu. Posiłki niezawierające mleka powinny zastąpić mleko matki w taki sposób, by pod koniec dwunastego miesiąca, produkty mleczne stanowiły maksymalnie dwa, trzy posiłki dziennie.

KONSYSTENCJA POKARMÓW

Schemat żywienia niemowląt ustalił, iż pokarmy o stałej konsystencji powinno się wprowadzać do diety dziecka między szóstym a siódmym miesiącem życia. Powinny to być posiłki rozdrobnione: owsianka, kaszka, warzywne papki, grudkowe puree. Natomiast od dziewiątego do jedenastego miesiąca maluch może spożywać drobniutko posiekane pokarmy, a także miękkie produkty, które najlepiej dawać mu do trzymania w rączce. Od ukończenia roku do dwudziestego trzeciego miesiąca, dziecko może jeść to, co dorośli, z tym wyjątkiem, że rozdrobnione.

WPROWADZANIE KONKRETNYCH PRODUKTÓW

– jajko: gotowane, podawać wraz z innymi produktami uzupełniającymi,
– cukier i sól – w diecie dziecka nie powinno się używać tych produktów,
– miód – nie podawać dzieciom do dwunastego miesiąca,
– woda – źródlana lub naturalna mineralna,
– soki – unikać podawania do ukończenia dwunastego miesiąca,
– mięso – bardzo potrzebne, najlepiej jak najwcześniej wprowadzić podczas wprowadzania produktów uzupełniających,
– ryby – podawać raz lub dwa razy w tygodniu, najlepiej śledzie, szproty, łososia. NIE PODAWAĆ tuńczyka, miecznika, makreli królewskiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]