Zabawki z drewna wypełniają dziś przedszkolne sale i dziecięce pokoiki. Dzieci kochają je za nieograniczone możliwości zabawy. Rodzice – za przywoływanie wspomnień beztroskiego dzieciństwa, wypełnionego klekotem prowadzonej na kiju „kaczki-klepaczki” albo hałasem strzelania odpustową pukawką na sznurku. Są bezpieczne, trwałe i… piękne. Dlaczego warto kupować maluchom drewniane zabawki?
Bezpieczne i ekologiczne – bo z natury
Co jakiś czas przez media przewijają się informacje o kolejnych wycofanych ze sprzedaży zabawkach, które zawierają substancje rakotwórcze, toksyczne barwniki czy wywołujące silne reakcje uczuleniowe kompozycje zapachowe. Produkty te, najczęściej chińskie, bywają również wadliwe – odpadają z nich drobne fragmenty, które mogą zostać połknięte przez maluchy, a nietrwały plastik szybko się łamie.
„Drewniaczki”, czyli zabawki wykonane w całości z drewna, są całkowicie bezpieczne. Drewno nie uczula, nie wydziela trujących substancji ani nie łamie się w dziecięcych rączkach. Wykonane z nich przedmioty wyróżniają się jednolitą bryłą, więc nie można ich połknąć albo się skaleczyć. Drewniane zabawki nie mają również ostrych, kanciastych krawędzi. Do ich malowania używa się ekologicznych farb na bazie wody, które nie wydzielają zapachu, nie wywołują podrażnień czy reakcji alergicznych.
Pobudzające kreatywność
Na pierwszy rzut oka drewniane zabawki wydają się… nudne. Wykonane są z prostej bryły, niekiedy pomalowanej jedynie kilkoma kolorami. Nie migoczą setkami światełek ani nie wydają żadnych dźwięków. Samochodziki nie jeżdżą samoistnie, żaby nie podskakują, a misie nie wymachują łapkami. Mimo to przyciągają wzrok – zarówno dzieci, jak i rodziców. Dlaczego?
Zabawki z drewna zachęcają do bawienia się nimi, ponieważ już od pierwszej chwili uruchamiają wyobraźnię. Ich prosta konstrukcja pobudza kreatywność – maluchy muszą same wymyślić formę zabawy. Prowadząc drewniany radiowóz, naśladują odgłosy policyjnej syreny, tworzą tor z innych zabawek, wymyślają scenki i dialogi. Kiedy bawią się plastikowymi zabawkami, które same się poruszają, tańczą i śpiewają, w zasadzie tylko na nie patrzą. Wywołuje to oczywiście wiele radości, ale w żaden sposób nie rozwija pomysłowości dzieci ani nie pobudza do odkrywania nowych możliwości.
Wśród drewnianych zabawek znajdziesz również wiele puzzli, układanek, łamigłówek i gier zręcznościowych, które uczą pociechę samodzielnego myślenia, rozwijają jej wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne.
Trwałe i… ponadczasowe
Masz wrażenie, że nieustannie kupujesz dzieciom nowe zabawki, a potem wyrzucasz je na śmietnik całymi koszami? Plastikowe przedmioty psują się w ekspresowym tempie – łamią się, pękają i rozpadają w drobny mak, kiedy przypadkowo spadną ze stołu czy szafki. Uszkodzony samolot albo samochodzik nie sprawia już dziecku takiej radości, więc ląduje na dnie skrzyni czy pudełka – stos niesprawnych zabawek i niepasujących do niczego części rośnie błyskawicznie. Drewno jest natomiast wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli spadnie ze sporej wysokości, nie roztrzaska się ani nie połamie.
Drewniane zabawki służą dzieciom przez wiele lat, rosnąc wraz z nimi. Klockami z drewna może bawić się jednolatek i przedszkolak, choć każdy na swój sposób, a układanie skomplikowanej linii torów dla kolejki cieszy nawet rodziców. Są przy tym ponadczasowe. Nigdy nie wyjdą z mody, ponieważ klasyka zawsze jest w cenie. Kiedy Twoje dzieci już wyrosną z ulubionych zabawek, możesz je schować, aby przekazać wnukom. Kolejnym pokoleniom sprawią równie wielką radość.
Łatwe do utrzymania w czystości
Drewniane zabawki wystrugane są najczęściej z jednolitej bryły – prosta konstrukcja sprawia, że łatwo utrzymasz je w czystości. Nie mają żadnych zakamarków, w których zbierałby się brud. Aby pozbyć się kurzu, gromadzącego się, jeśli postoją dłużej na półce, wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką.
Jakie zabawki z drewna rodzice wybierają najczęściej?
Wybór drewnianych zabawek jest imponujący. W sklepach, zwłaszcza internetowych, znajdziesz mnóstwo propozycji dla dzieci w każdy wieku – zarówno kilkumiesięcznych maluszków, jak i uczniów 2 czy 3 klasy. W ostatnim czasie hitem stały się drewniane kolejki. Cały zestaw składa się z kilkudziesięciu części – torów, które można dowolnie układać, tworząc skomplikowane trasy, pociągu i wagoników, budynków, wiaduktów, znaków drogowych i figurek. Zabawa kolejką sprawia mnóstwo radości – chłopcom, dziewczynkom i… rodzicom (któż w dzieciństwie nie marzył o podobnej zabawce?).
Wiele możliwości dają również najzwyklejsze klocki. Maluchy układają je na mnóstwo sposobów, tworząc wielopiętrowe budowle, a przy okazji rozwijając zdolności manualne, koordynację ręka–oko czy koncentrację uwagi. Zestawy tego typu zamknięte są zwykle w pudełku z sorterem – w wieczku wycięte są kształty, przez które należy wrzucać poszczególne elementy. Dzięki temu nawet sprzątanie zabawek zamienia się w świetną zabawę.
Popularnością cieszą się również zabawki do odgrywania ról – zestawy z remizą strażacką, komisariatem policji, farmą czy zamkiem księżniczki. W komplecie znajdują się budynki, dopracowane w każdym szczególe, oraz figurki ludzi i zwierząt. Dzięki temu dzieci mogą tworzyć przeróżne scenariusze zabawy, co doskonale pobudza ich kreatywność.
Najmłodszym pociechom spodobają się natomiast zabawki do pchania lub ciągnięcia. Kiedy się nimi porusza, zabawnie klekoczą łapkami czy skrzydełkami, stając się uroczymi towarzyszami pierwszych dziecięcych kroków.
Zabawki z drewna szturmem podbijają sklepy i serca rodziców. Są bezpieczne, trwałe i tak pełne uroku, że na ich widok szeroko uśmiecha się każde dziecko. Mimo prostoty zapewniają maluchom świetną i mądrą zabawę. Pobudzają kreatywność, zachęcają do poszukiwania nowych możliwości, rozwijają zdolności manualne i pobudzają intelektualnie.
Zachwyciły Cię „drewniaczki”? Zajrzyj na sklep-tolek.pl i podaruj swojemu dziecku drewnianą zabawkę, która przez lata towarzyszyć mu będzie w wesołej (i bezpiecznej!) zabawie. Sprawdź! Czyż nie są piękne?
Źródło zdjęć: sklep-tolek.pl, pexels.com