Mleko modyfikowane dla dzieci – czym różni się od pokarmu naturalnego?

0
2263

Okres karmienia piersią dla większości kobiet jest czasem przyjemnym, gdyż pozwala na zbudowanie silnej więzi z maluchem. Poza tym sposób ten jest dosyć wygodny, gdyż nie wymaga noszenia ze sobą zbyt dużego ekwipunku podczas codziennych spacerów. Nadchodzi jednak moment (mniej lub bardziej zależnie od matki), kiedy dziecko musi zostać odstawione od piersi. Wtedy dieta malca zaczyna opierać się o mleko następne dla dzieci. Rodzajów preparatów tego typu jest wiele, dlatego czasami można pogubić się podczas wybierania odpowiedniego. Jeśli chcesz wiedzieć jakie najistotniejsze kwestie trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu mleka dla swojego dziecka – zostań na tej stronie.

Dlaczego dieta nawet najmłodszych dzieci jest tak istotna?

Odżywianie dziecka jest aspektem niezwykle ważnym, dlatego trzeba do niego podchodzić ostrożnie. Wynika to z faktu, że maluchy dopiero adaptują się do środowiska, a ich rozwój zależny jest w dużej mierze od ilości i jakości otrzymywanego pokarmu. Dzięki dobrej diecie, dziecko rozwija prawidłowo wszystkie zdolności psychomotoryczne, jest bardziej energiczne, ale potrafi również spokojnie spać i odpoczywać. Dodatkowo, odpowiednio dobrany pokarm, pozwala maleństwu zbudować silny układ immunologiczny, który w przyszłości owocuje mniejszą podatnością na różnego rodzaju infekcje.

Decyzja o rezygnacji z karmienia piersią może wynikać z różnych aspektów!

Mleko modyfikowane dla dzieci stworzone zostało, aby zastąpić pokarm matki. Zaprzestanie karmienia piersią może wynikać z wielu powodów, m.in.

  • Świadomej decyzji mamy
  • Wieku dziecka
  • Złego stanu zdrowia kobiety
  • Problemów z ilością pokarmu
  • Nieodpowiednim dożywieniem dziecka

Decyzja o wprowadzeniu mleka następnego jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego też powinna zostać podjęta przez mamę po konsultacji lekarskiej. Nie należy w tej kwestii ulegać presji otoczenia lub też samodzielnie eksperymentować, gdyż może to źle wpłynąć na zdrowie malucha.

Mleko modyfikowane jako ratunek dla alergika

Mleko modyfikowane powstało oczywiście jako zamiennik pokarmu matczynego, ale jest to także jedna z niewielu alternatyw dla dzieci ze skłonnościami do alergii lub nietolerancji pokarmowych. Uczulenie na laktozę bądź też skaza białkowa dyskryminują możliwość naturalnego karmienia malucha. Właśnie w tym celu stworzono mleka modyfikowane o wysokiej hydrolizie białka, które nie wywołują nieprzyjemnych reakcji uczuleniowych. Nietolerancja laktozy to ogromny problem, gdyż wywołuje objawy takie jak: ból brzucha, wymioty czy biegunka. Właśnie dlatego mleko bez laktozy dla dzieci to zbawienie dla wielu opiekunów, których maleństwa cierpią ze względu na ten typ nietolerancji.

Mleko dla dzieci po 6 miesiącu życia – czym różni się od mleka dla młodszych dzieci?

Mleko modyfikowane dzieli się często ze względu na wiek dziecka. Najbardziej popularny podział wyróżnia mleko następne dla dzieci do 6 miesiąca życia i mleko modyfikowane dla dzieci po 6 miesiącu życia. Różnią się one między sobą składem i wartościami odżywczymi. Natomiast i jeden i drugi rodzaj  to mleko w proszku. Dla dzieci ten typ jest najlepszy, gdyż rozmieszane z odpowiednią ilością wody konsystencją, zapachem i smakiem przypomina pokarm mamy.

Eksperymenty nie są wskazane

Warto mieć na uwadze, że wybieranie produktów następnych dla dzieci powinno odbywać się pod okiem specjalisty, który dokładnie oceni stan zdrowia malucha i doradzi jakie produkty sprawdzą się najlepiej. Niezależnie od tego czy przechodzimy z pokarmu naturalnego na mleko modyfikowane czy też na kleiki lub kaszki, proces ten powinien odbywać się stopniowo i przy użyciu odpowiednich produktów. Zatem bez odpowiedniej wiedzy, nie warto samemu decydować o tym jakie zastępstwo dla karmienia naturalnego wybrać.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca: wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia,; kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.

[Głosów:1    Średnia:5/5]