Działanie zabawek sensorycznych na układ nerwowy dziecka

0
2928

Nie od dziś wiadomo, że do prawidłowego rozwoju systemu nerwowego dziecka potrzebne jest nie tylko ciągłe przetwarzanie informacji podawanych przez inne osoby, ale także samodzielne poznawanie świata. W tym celu świetnie sprawdzają się różnego rodzaju zabawki sensoryczne, które nie tylko zapoznają małego człowieka z nowymi kształtami, barwami czy fakturami, lecz również wpływają na rozwój jego mózgu.

1. Wpływ zabawek na zmysł wzroku

Zabawki sensoryczne często mają żywe, sugestywne kolory, które przykuwają uwagę dziecka. Nie tylko jednak wpływają na jego zainteresowanie i samopoczucie, lecz także rozwijają receptory znajdujące się w gałkach ocznych, które są odpowiedzialne za odbieranie wrażeń wzrokowych. Dzięki wyrazistym barwom lepiej rozwija się układ nerwowy dziecka, a także jego pamięć i koncentracja.

2. Wpływ zabawek sensorycznych na zmysł słuchu

Liczne grzechotki, szeleszczące materiały i głośne melodie, jakie wytwarzają zabawki interaktywne są bardzo interesujące dla dziecka, które jest ciekawe świata. Zabawki sensoryczne polepszają jednakże również jego słuch, ponieważ przyzwyczajają bębenki do nowych dźwięków, dotąd nieznanych dla dziecka. Rozwijają także jego zdolności muzyczne i poczucie rytmu.

3. Wpływ zabawek sensorycznych na zmysł dotyku

zabawki sensoryczne
zabawki sensoryczne

Wrażenia sensoryczne to jedna z głównych celów każdej zabawki sensorycznej. Dlatego każda z nich, niezależnie od tego, czy wyróżnia się żywymi kolorami, czy dodatkowymi szeleszczącymi elementami, posiada nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję, ciekawą, nietypową fakturę albo miękką, pluszową powierzchnię. Na rynku znaleźć można całą masę akcesoriów tego typu, dlatego dla każdego dziecka znajduje się coś atrakcyjnego.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]