Kasze zawierają mnóstwo drogocennych składników odżywczych, dlatego warto również wprowadzić je do diety dziecka. Jakie kasze warto wtedy wybierać i od jakiego wieku można zacząć je podawać?
W diecie dorosłych kasze nie są spotykane zbyt często. Chociaż obecnie widzimy powrót do ich stosowania w sztuce kulinarnej, to jednak nadal wielu z nas nie przepada za ich smakiem. Nie oznacza to jednak wcale, że powinniśmy rezygnować z ich podawania małym dzieciom – aktualnie do dyspozycji mamy różne wyśmienite kaszki, które są szybkie i łatwe w przyrządzeniu, a także pyszne i zdrowe.
Kiedy wprowadzić kaszę do diety niemowlęcia?
U najmłodszych dzieci rekomenduje się stosowanie początkowo kaszek bezglutenowych – można zacząć wprowadzać je już po 4-6. miesiącu życia. Do kaszek tego rodzaju zaliczają się takie jak kasza ryżowa, kasza kukurydziana, kaszka gryczana oraz kaszka jaglana. Są one bardzo wartościowym dodatkiem w diecie dziecka, ponieważ zawierają szereg substancji odżywczych, minerałów i witamin potrzebnych maluchowi w prawidłowym rozwoju.
Dopiero potem można zacząć wprowadzać do diety dziecka kasze zawierające gluten. Oczywiście, jeśli dziecko ma alergię na gluten albo celiakię, w takim przypadku nie należy ich podawać. W przypadku alergii dietę należy rozszerzać ściśle zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto pamiętać o tym, żeby przez pierwszych kilka dni dokładnie sprawdzać, czy po podaniu kaszki nie pojawiają się jakieś objawy alergiczne, na przykład zaczerwienienie skóry. Jeśli są one zauważane, warto zmienić kaszkę na inny rodzaj.
Jak wybrać najlepszą kaszkę dla dziecka?
Przede wszystkim powinniśmy postawić na kaszki uznanych producentów. W ich ofertach możemy znaleźć specjalne mieszanki przygotowane z myślą o niemowlętach. Do ich produkcji wykorzystuje się najwyższej jakości składniki. Kaszki te wzbogacane są również o witaminy i minerały, w tym o ważne w diecie dziecka witaminy A, D, K, witaminy z grupy B, wapń czy żelazo.
Dla dziecka możemy wybrać kaszki mleczne albo bezmleczne – https://humana-baby.pl/kategoria/kaszki/. Te pierwsze są łatwiejsze w przygotowywaniu, ponieważ zawierają od razu dodatek mleka i są również dla dzieci smaczniejsze. Do wyboru mamy też kaszki smakowe, ale warto pamiętać o tym, aby przed zakupem zwracać uwagę na skład – w kaszce nie powinno być dodatku cukru, a także innych sztucznych składników.