Rodzinne wakacje w Polsce – gdzie wypoczywać z dziećmi?

0
1641
Rodzinne wakacje w Polsce – gdzie wypoczywać z dziećmi?

Gdzie jechać na wakacje z dziećmi w Polsce? Na to pytanie są cztery dobre odpowiedzi – nad morze, w góry nad jezioro lub do lasu! Która z opcji jest najlepsza? Zobaczmy, co robić na wczasach z dziećmi w różnych regionach Polski i gdzie wypoczywać.

Nad morzem

Wybrzeże Bałtyku, a dokładnie kilkadziesiąt miejscowości turystycznych ze zróżnicowaną bazą noclegową to pierwsza odpowiedź na pytanie, gdzie jechać na rodzinne wczasy. Wakacje z dziećmi nad morzem to codzienne kąpiele wodne i słoneczne, wieczorne spacery na tle zachodzącego słońca i pyszne, świeże ryby z przydrożnych smażalni przegryzane świderkami z automatu. Aktywni rodzice z dziećmi mogą uczyć się windsurfingu, organizować wycieczki rowerowe po okolicach bądź krajoznawcze trekkingi. Najlepszymi miesiącami na wypoczynek nad morzem są czerwiec i lipiec – w miesiącach tych można liczyć na największą liczbę godzin słonecznych. Z kolei morska woda cieplejsza jest w sierpniu i pierwszej połowie września.

W górach

Porośnięte lasami wzniesienia ukrywające majestatyczne jaskinie i dzikie strumienie – polskie Góry, takie jak Tatry czy Bieszczady, mają niesamowity urok. Zdecydowanie warto się w nie wybrać na wakacje z rodziną, tym bardziej, że w wielu obiektach akceptowane są zwierzęta. Długie górskie wędrówki zwieńczone zdobywaniem szczytów, radosne biesiady i tradycyjna kuchnia – tego można się spodziewać po wczasach w górach. Rodziny preferując aktywniejszy wypoczynek, mogą spróbować swoich sił we wspinaczce i speleologii, wybrać się na spływ kajakowy, czy zwiedzać okoliczne zabytki. Góry z dziećmi najlepiej odwiedzać późną wiosną i wczesną jesienią, gdyż temperatury latem mogą zniechęcać pociechy do spacerów.

Nad jeziorem

Pojezierze Mazurskie czy Wielkopolskie to kolejne świetne kierunki na rodzinne wczasy. Malowniczo położone przy samej wodzie hotele i ośrodki oferują zakwaterowanie dopasowane do potrzeb niemalże każdej rodziny. Kameralny wypoczynek, oddawanie się sportom wodnym, łowienie ryb i rozmowy przy ognisku – tak wyglądają wakacje nad jeziorem z dziećmi. Nad jeziorami aktywne rodziny znajdą ciekawe trasy piesze, rowerowe i konne oraz wiele atrakcji turystycznych, w tym zabytków historycznych i skansenów. Na wakacje nad jeziorem z dziećmi nie potrzeba dużych pieniędzy. Świetne warunki do wypoczynku nad wodą panują tu wiosną i jesienią, kiedy ceny są niższe, a zainteresowanie wakacjami mniejsze.

W lesie

Ostatnim miejscem na udany wypoczynek z rodziną jest las. Pensjonaty, hotele i ośrodki położone w lesie są rozrzucone po całej Polsce – to doskonała wiadomość dla osób, które nie chcą jechać daleko na wakacje. Długie, wyciszające spacery, relaks w cieniu drzew, zbiory grzybów i owoców oraz kojący zapach natury to kwintesencja rodzinnego wypoczynku w lesie. Jadąc na urlop do lasu, szczególnie warto wybrać domek na wynajem – jest to niedroga propozycja noclegowa, zapewniająca tak ważny dla rodziny komfort. Ciekawą alternatywą może być też agroturystyka. Aktywnym rodzinom można polecić wycieczki rowerowe i sporty drużynowe. Na rodzinny wypoczynek w lesie najlepiej wybrać się w jednym z miesięcy wakacyjnych, zaś na grzybobrania powinno jeździć się w sierpniu i we wrześniu.

Niezależnie od tego, gdzie wybierzemy się z dziećmi – czy nad morze, jezioro, w góry, czy do lasu, powinniśmy wybrać obiekt przystosowany do potrzeb rodziny. Poszukiwania tego idealnego ułatwi Gufik – wyszukiwarka miejsc noclegowych przyjaznych rodzinom.

[Głosów:2    Średnia:5/5]