Każdy dobry lekarz potwierdzi, że przyszła mama powinna spakować torbę do szpitala już na miesiąc przed wyznaczonym terminem przyjścia na świat dziecka. Wszystko dlatego, że od 36 tygodnia ciąży, ta uznawana jest już za donoszoną, a poród może rozpocząć się w każdej chwili. Warto wiedzieć, że w torbie do szpitala muszą znaleźć się zarówno rzeczy dla noworodka, ale również dla mamy. Uwzględniając rzeczy z poniższej listy, wyprawka do szpitala do porodu będzie kompletna.
Odwiedź szpital
Wiele mam samodzielnie wybiera szpital, w którym chce rodzić i nie czeka na przyjazd karetki, ale w efekcie rozpoczętej akcji porodowej, samodzielnie zgłasza się na „porodówkę”. Jeszcze przed wyznaczonym terminem porodu, dobrze jest udać się na oddział, by poznać warunki, jakie na nim panują. Trzeba wiedzieć, że w każdym szpitalu są inne standardy, a oddziały położnicze mogą być wyposażone w inne akcesoria. Coraz więcej szpitali oferuje na przykład nieograniczony dostęp do podkładów poporodowych, mokrych chusteczek, oliwki czy kremu przeciwko odparzeniom. Dzięki temu takich akcesoriów nie trzeba pakować do walizki.
Wyprawka do szpitala dla mamy
Poród to oczywiście jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety, ale trzeba zaznaczyć, że tuż po nim młoda mama potrzebuje odprężenia na najwyższym poziomie. W walizce powinny znaleźć się więc produkty, dzięki którym będzie czuła się w miarę komfortowo. Wyprawka do szpitala dla mamy musi zawierać:
– bieliznę poporodową (to specjalne majtki z przewiewnych mikrowłókien), podkłady, wkładki higieniczne,
– stanik dla mamy karmiącej (dla wygodnego karmienia naturalnego),
– 2 piżamy (w tym jedna przystosowana do łatwego karmienia piersią),
– kosmetyki, w tym szare mydło idealne do dbania o higienę intymną i podstawowe przyrządy do dbania o higienę osobistą,
– szlafrok, kapcie,
– ręcznik mały i duży z dobrej jakości bawełny,
– woda do picia.
Jadąc na porodówkę, nie można zapomnieć o dokumentach, takich jak:
– karta przebiegu ciąży,
– dowód osobisty,
– wyniki ostatnich badań, w tym badanie potwierdzające grupę krwi,
– plan porodu uzgodniony wcześniej z położną.
Wyprawka dla noworodka
W standardowych przypadkach kobieta wraz z dzieckiem pozostaje po porodzie w szpitalu przez trzy doby. W tym czasie należy odpowiednio pielęgnować noworodka, a w tym celu przydadzą się:
– pieluszki w najmniejszym rozmiarze (średnio 7-10 dziennie),
– komplety ubranek wraz ze skarpetkami, czapeczkami oraz niedrapkami na rączki,
– łagodne środki kosmetyczne, w tym żel do mycia ciała, mokre chusteczki czy maść na odparzenia,
– kocyk albo rożek, ręcznik kąpielowy,
– smoczek oraz butelka, chociaż te akcesoria nie są zaliczane do niezbędników.
Kobieta szykująca się do porodu nie powinna przesadzać z ilością rzeczy pakowanych do walizki czy jej wielkością. W salach poporodowych najczęściej przebywa kilka pań z noworodkami i najczęściej nie ma tam miejsca na duży bagaż. Zaleca się spakowanie do sportowej torby, którą z powodzeniem można wsunąć pod szpitalne łóżko.