Wrotki dziecięce

0
1570
wrotka

Jazda na wrotkach to jedna z form aktywności jak i rozrywki, którą ceniono sobie już w XIX wieku. Bywa tak, że to właśnie wrotki stają się pierwszym wyborem, gdy chcemy nauczyć dziecko takiego sposobu na zabawę i aktywne spędzanie czasu.

Jazdy na wrotkach może spróbować każdy. Jest to forma aktywności dedykowana całej rodzinie. Jeżeli chodzi o dzieci, to już od 4 roku życia mogą rozpocząć swoją przygodę z jazdą na czterech kółkach. Jakie zalety niesie za sobą jazda na wrotkach?

Poza sprzyjaniu pogłębianiu więzi rodzinnych, jazda na wrotkach może mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie. Mowa o poprawie kondycji ruchowej, wzmocnieniu mięśni nóg oraz pośladków. A co najważniejsze dostarcza także dużo radości.

Z czego składają się wrotki dziecięce?

Wrotki składają się z kilku części, są to:

  • but, może być z różnych materiałów, najczęściej dostępne są skórzane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Zazwyczaj jest sznurowany oraz dodatkowo zapinany na rzep.
  • kółka, a dokładnie cztery oraz łożyska, ich zadaniem jest amortyzacja, przyczepność i zwrotność jazdy. Kółka dostępne są w kilku stopniach twardości, różnią się średnicą i szerokością.
  • hamulec, bez niego jazda nie byłaby bezpieczna, umożliwia szybkie reakcje.
    szyna mocująca, jest to szkielet, na którym opiera się but i do którego mocowane są kółka. Produkowana jest z lekkiego nylonu lub wytrzymałego aluminium.

Wrotki dziecięce

Jak wybrać wrotki dziecięce?

Poniżej znajduje się kilka porad:

  • kółka, wybierz o odpowiedniej twardości – miękkie kółka będą się lepiej trzymały podłoża i zapewnią zdecydowanie lepszą amortyzację, ale szybciej się zużywają. Jeżeli chodzi o twarde kółka, będą służyły na pewno dłużej, ale z kolei słabiej będą trzymać się powierzchni oraz nie neutralizują drgań.
  • buty, z miękkiego materiału zapewnią lepszą wentylację i mniej ważą, natomiast nie dadzą odpowiedniego podparcia. W przypadku początkującego dziecka lepiej kupić twardsze cholewki.
  • hamulec, należy szukać modeli wrotek, które posiadają przedni hamulec.

Konstrukcja wrotek jest taka, że z przodu jak i z tyłu posiadają one kółka na całej szerokości buta. Dzięki temu, utrzymanie równowagi jest bardzo proste. Ryzyko wywrotki przy zachowaniu minimum ostrożności jest więc niewielkie.

Przeczytaj też: Hula-hop – idealna zabawa dla dziecka

[Głosów:0    Średnia:0/5]