Stymulacja i rozwój dziecka

0
2423
Stymulacja i rozwój dziecka

Stymulacja dziecka w procesie jego rozwoju jest niezwykle istotna. I o ile w początkowych okresie, kiedy dziecko przychodzi na świat, nasza uwaga jest w stu procentach skupiona na nim, o tyle, kiedy dziecko podrośnie, jego uwagę kierujemy na zabawki. Jednak niezbędna jest obecność i opieka rodzica, który przygotowuje otoczenie, jak i samo dziecko na kontakt z nim. Każdy maluch posiada jakieś predyspozycje, talenty, które niestymulowane nigdy nie dadzą o sobie znać.

W jaki sposób stymulować dziecko?

Należy pamiętać, że na każdym etapie życia takiego malca, stymulacja powinna wyglądać inaczej. Niemowlaka można przebodźcować nadmiarem kolorów, dźwięków. Starsze zaś dziecko może szybko się nudzić. Zawsze należy mieć na uwadze doświadczenia dziecka i poszerzać je, bazując na tym, co jest mu już znane,

Pomocne mogą okazać się zabawki. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsze efekty daje nauka przez zabawę. Dziecko dowiaduje się nowych rzeczy nawet tego nie zauważając. Z tego też względu, warto zainwestować w zabawki dobrzej jakości, takie, które dziecko zaintrygują, zaciekawią. Jakie zabawki powinniśmy wybrać? To zależy od tego, jakie cechy i zainteresowania chcemy w dziecku rozwijać, mając na uwadze jego preferencje.

Nie zapominajmy jednak o ważnej kwestii. Bez względu na to jak wspaniałymi zabawkami zasypiemy dziecko, nic nie zrekompensuje mu braku obecności rodzica, ponieważ to nie zabawki same w sobie stymulują dziecko, a zabawa, w której nie może zabraknąć rodzica. Bez rodzica nasza pociecha, przy użyciu zabawki, będzie wykonywała wciąż te same czynności. Kiedy do zabawy włączy się rodzic i zmieni bieg zabawy, zaimprowizuje jakąś przygodę, postawi dziecko w nowej sytuacji, w której będzie ono musiało zmienić dotychczasowe reakcje.

Niezbędna jest opieka rodzica na każdym etapie rozwoju dziecka. Nie wystarczy kupić, co jakiś czas piękną nową zabawkę, by zrekompensować nasz brak obecności w jego życiu. Pomóżmy im rozkwitnąć i przygotujmy do przyszłego, dorosłego życia, choć wydaje się ono w tej chwili tak odległe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]