Sport i zabawy przedszkolaka jako przygotowanie do szkoły

0
2340
Sport i zabawy przedszkolaka jako przygotowanie do szkoły

Kiedy nasze dziecko, w wieku sześciu, siedmiu lat, idzie po raz pierwszy do szkoły, posiada szereg umiejętności, jak choćby sprawność motoryczna, jest w miarę dojrzałe emocjonalnie. Jednak odpowiednio nieprzygotowane, w wyniku nagłej i znacznej ilości obowiązków, może doznać szoku. Dlatego konieczne jest wcześniejsze przygotowanie dziecka do zmian, jakie w jego życiu nastąpią.

Po pierwsze sport

W wieku sześciu lat dziecko odczuwa silną potrzebę zabawy poprzez ruch. Warto takie skłonności odpowiednio pielęgnować, by w przyszłości przyniosły same korzyści. Dodatkowo nauka poprzez sport i zabawę, przynosi najlepsze efekty. Na przykład: rzucanie do celu świetnie rozwija koordynację ruchowo-wzrokową, popularna zabawa „piłka parzy” rozwija umiejętność równoczesnego słuchania, skoncentrowania i natychmiastowej reakcji ruchowej.

Jaki sport dla przedszkolaka?

Ciało małego dziecka, podczas rozwoju wymaga bezustannego usprawniania. Uczy się ono odpowiedniej postawy, nabiera niezbędnych mięśni, a także uodparnia organizm. Niezbędny do zapewnienia odpowiedniego procesu rozwoju małego człowieka, jest sport. Najlepiej, jeśli towarzyszy on maluchowi od najwcześniejszych lat. Najlepiej zachęcić go do jego uprawiania poprzez wspólną aktywność fizyczną dziecka i rodzica. Obserwujmy także, jaki rodzaj sportu najbardziej cieszy naszą pociechę i rozwijajmy jego predyspozycje.

Najlepsze sporty dla przedszkolaka to:

– pływanie,
– piłka nożna,
– sztuki walki,
– jazda konna.

Jeśli jesteśmy już świadomi tego, jakie predyspozycje sportowe przejawia nasz przedszkolak, pokierujmy go delikatnie w kierunku dziedziny sportowej, która będzie dla niego najodpowiedniejsza, pozwoli się rozwinąć i wykształcić charakter, ponieważ sport nie tylko kształtuje ciało, ale i w cudowny sposób kształtuje umysł. Bądźmy również świadomi tego, iż dziecko potrafi bardzo szybko się zniechęcać, dlatego bardzo dużo zależy od wsparcia, jakiego mu udzielimy, od naszego nastawienia, wyrozumiałości i chęci czynnego udziału w pasjach naszej pociechy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]