Wysypka u dzieci – sposoby leczenia

0
1374
wysypka
fot. pixabay.com

Wysypka u  małych dzieci to dość powszechna  przypadłość. Często również jest przyczyną obaw rodziców o zdrowie ich pociech. W przeważającej większości przypadków nie jest ona jednak czymś groźnym. Zazwyczaj następuje samoistnie po 2- 3 dniach nie pozostawiając żadnych negatywnych skutków dla zdrowia.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/przyczyna-wysypki-u-dzieci-ja-leczyc/

Przyczyny wysypki

Wywoływać ją może wiele czynników takich jak uczulenia alergiczne, np. uczulenie na pewnego rodzaju pokarmy mleczne, owoce np. truskawki, czekolada, orzechy. Często wysypka może być wynikiem relacji alergicznej na sierść zwierząt. Najlepszą metodą na stwierdzenie reakcji alergicznej będzie wykonanie serii specjalnych testów, które mogą określić na, co dokładnie uczulone jest nasze dziecko. Będziemy mogli również wyeliminować negatywne czynniki z otoczenia dziecka.

W znacznej części przypadków wysypka u dziecka może występować razem ze świądem, lub bolesnym rumieniem. Aby więc zmniejszyć nieprzyjemne objawy możemy w warunkach domowych zastosować maści antyhistaminowe, maści na bazie cynku lub też podać dziecku popularne wapno np. w formie musujących pastylek rozpuszczanych w wodzie. Ta forma jest dla dzieci często najbardziej przyjazna. 

Zdarza się jednak również tak, że sama wysypka może być objawem wielu chorób wieku wczesno- dziecięcego. 

 1. Szkarlatyna
 2. Półpasiec
 3. Odra
 4. Świąd 
 5. Świerzb
 6. Atopowe zapalenie skóry
 7. Trądzik noworodków
 8. Potówki
 9. Gorączka trzydniowa tzw. Trzydniówka
 10. Pieluszkowe zapalenie skóry
 11. Różyczka

Sposoby leczenia

Część z tych chorób, nie będzie wymagać od nas konsultacji medycznych i podawania  specjalnego zestawu leków, tak jak  w przypadku pieluszkowego podrażnienia skóry. Wystarczy posmarować zaczerwienione miejsce maścią na bazie cynku. W przypadku jednak innych chorób gdzie wysypka jest tylko jednym z  symptomów należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza specjalisty, który zaleci nam specjalne leczenie tak jak w przypadku świądu czy też szkarlatyny czy też różyczki. 

W pozostałej większość przypadków możemy oczywiście zasięgnąć opinii lekarza, szczególnie jeżeli wysypce będzie towarzyszyć wysoka gorączka. W takim przypadku należy często podawać dziecku dużo wody do picia oraz podawać środki przeciwgorączkowe dla dzieci jeżeli temperatura jest bardzo wysoka.

 Przeczytaj też: http://www.mamaprzedszkolaka.pl/jaka-moze-byc-przyczyna-wysypki-u-dziecka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]