Zabawki edukacyjne fenomenem

0
2168

W czasie ostatnich lat zabawki mocno ewoluowały, tak samo jak preferencje ich użytkowników, czyli dzieci. Choć na sklepowych półkach nie brak tradycyjnych lalek i pluszowych miśków, to rodzice coraz chętniej sięgają po zabawki edukacyjne. Interaktywne gadżety mają w założeniu ich twórców, zabawiać i uczyć dzieci. Elektroniczne zabawki dostępne na rynku są przeznaczone zarówno dla najmłodszych, przez kilkulatków po nastolatków. Popularne już pieski czy miśki pomagają poznawać literki czy liczby, a roboty humanoidalne zapoznają starsze dzieci z podstawami robotyki i programowania.

Moda na zabawki interaktywne

Moda na zabawki interaktywne to odbicie zauroczenia nowoczesnymi technologiami, które jest dziś wszechobecne. W świecie ruchomych obrazów, produktów smart, także producenci podążają tym tropem. Z drugiej strony już dawno przepowiadano obecność robotów i automatów w codziennym życiu człowieka, także w jego najmłodszych latach. Na rynku jest wiele zabawek typu robot: edukacyjne zabawki, roboty przypominające postać człowieka w bardzo dużej rozpiętości cenowej. Najtańsze zabawki edukacyjne można kupić już za kilkadziesiąt złotych, za rozwiązania bardziej zaawansowane trzeba jednak zapłacić nawet kilkaset złotych. Ceny niektórych zabawek mogą przyprawić o zawrót głowy.

Piesek czy kotek?

Roboty zwierzęta to najpopularniejszy typ zabawek edukacyjnych. Roboty „pieski”, „kotki” czy „misie” są prezentami, które sprawiają wiele radości obdarowanym dzieciom. Zabawki takie zapewnią wiele godzin radosnej rozrywki. Przede wszystkim takie pluszaki mogą zastąpić prawdziwe zwierzęta domowe, o czym warto pamiętać, gdy wcześniej czy później pojawi się w domu pytanie: „Czy mogę mieć pieska?/ Kupicie mi kotka?”. Zwierzęta-roboty posiadają całą gamę umiejętności zbliżonych do swoich prawdziwych wzorców: biegają, siadają, turlają się, merdają ogonem, proszą się o pieszczoty i jedzenie. Urządzenia te są wyposażone w kamery, dyktafony, czujniki dotyku i czujniki zbliżeniowe. Sterowanie interaktywnymi zabawkami odbywa się za pomocą intuicyjnego pilota, który jest dodawany do zestawu. Niektóre modele robotów-zwierzątek potrafią mówić, śpiewać, zadawać pytania, uczyć logicznego myślenia czy rozwiązywania zagadek. Dzięki zabawie z takim domowym pupilem dziecko poznaje nowe słowa, rozwija umiejętności komunikacyjne, poznaje zależności przyczynowo-skutkowe, a przy tym doskonale się bawi.

Starsze dzieci, które miały już do czynienia z interaktywnymi zwierzątkami, na pewno chętnie pobawią się z robotami, które swoją budową przypominają człowieka. Tak zwane roboty humanoidalne potrafią biegać, skakać i wykonywać dużą liczbę różnych skomplikowanych czynności, których nauczy ich użytkownik. Dodatkowo potrafią mówić, uczyć się i mają wiele różnych programów, dzięki którym zabawa z nim to niekończąca się przyjemność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]