Wybieramy wózek wielofunkcyjny 2w1: na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

0
1820
Wybieramy wózek wielofunkcyjny 2w1: na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Zakup wózka dziecięcego to emocjonujące i jednocześnie bardzo stresujące zadanie. Ogromny wybór cieszy, ale z drugiej strony powoduje, że trudno się na coś zdecydować. Najlepszym kluczem jest kierowanie się konkretnymi potrzebami, które dany wózek będzie w stanie spełnić. W tym poradniku podpowiadamy, na jakie elementy wózka wielofunkcyjnego 2w1 należy zwrócić szczególną uwagę, by później nie żałować decyzji.

Gondola

Wózek 2w1 ma oczywiście dwie funkcje: głęboką oraz spacerową. W pierwszym etapie życia dziecka, już od momentu narodzin, wykorzystujemy gondolę. Maluszek podróżuje w niej w pozycji leżącej, jest chroniony przed wiatrem, zimnem, promieniowaniem słonecznym czy deszczem (dzięki dodatkowej budce). I właśnie na gondoli w pierwszej kolejności powinni się skupić rodzice szukający wózka hybrydowego.

Tutaj kluczowe znaczenie ma to, jaka jest masa urodzeniowa maluszka (pod koniec ciąży można ją bardzo dokładnie określić na podstawie badania USG) oraz jego długość. Duże dzieci wymagają obszerniejszej gondoli, dlatego jeśli spodziewacie się powitania na świecie pociechy o słusznej budowie ciała, nie ma sensu kupować wózka z gondolą o długości np. około 70 centymetrów. Dziecko po prostu zbyt szybko z niej wyrośnie i będzie mu zwyczajnie niewygodnie.

Koła

Tutaj obowiązuje prosta zasada: im większe koła, tym wyższy komfort dziecka i rodziców. Najlepiej od razu zainwestować w wózek z pompowanymi kołami, które zapewniają lepszą amortyzację, a w razie potrzeby zawsze można je też tanio naprawić.

Oczywiście jeśli mieszkacie na nowym osiedlu z idealnie równymi chodnikami, a na spacery chodzicie tylko do galerii handlowej, konstrukcja kół nie będzie mieć dla Was aż tak dużego znaczenia. Pamiętajcie jednak, że możecie kiedyś zechcieć wybrać się do lasu. Wówczas małe koła piankowe dadzą się Wam nieźle we znaki.

Rada

Właściwie jedyną wadą dużych, pompowanych kół jest to, że zajmują sporo miejsca, przez co nawet po złożeniu wózka może być trudno zmieścić go w bagażniku samochodu. Można sobie jednak z tym poradzić po prostu zdejmując kółka na czas transportu.

Kolejną kwestią związaną z kołami wózka jest to, czy wybrać model z kółkami skrętnymi czy stałymi? Zdecydowana większość rodziców stawia na to pierwsze rozwiązanie i trudno się dziwić – gwarantuje ono maksymalną wygodę podczas manewrowania między półkami w sklepie, wjeżdżania do windy czy nawet spacerowania po mieście.

Jeśli jednak mieszkacie w słabo zurbanizowanym miejscu, na spacery chodzicie po dziurawej drodze gruntowej, a jedynymi oznakami cywilizacji są nieprzyzwoicie wysokie krawężniki, wózek ze stałymi kołami może być dla Was lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim gwarantuje większą stabilność. Nieruchoma konstrukcja jest też znacznie bardziej odporna na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne.

Amortyzacja

Spacery powinny być przyjemnością zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Jest to szczególnie ważne na początkowym etapie życia maluszka, gdy pociecha większość czasu spędza na spaniu. Aby nie ryzykować, że nagle się obudzi przez dziurę w chodniku, warto zainteresować się wózkami wielofunkcyjnymi z porządną amortyzacją.

Ta może być realizowana na różne sposoby. Spotyka się wózki z amortyzatorami w kółkach, z wahaczami czy nawet modele retro z klasycznymi paskami amortyzującymi. Wybór zależy głównie od tego, gdzie mieszkacie i po jakich terenach zamierzacie spacerować. Jeśli jest to bardzo nierówna droga, zdecydowanie warto postawić na wózek z mocną amortyzacją.

Składanie i rozkładanie

Każdy wózek kiedyś trzeba będzie złożyć, choćby po to, aby przewieźć go w bagażniku samochodu. Dlatego ważnym kryterium wyboru jest to, czy dany model łatwo się składa i rozkłada. Jest to szczególnie istotne dla mam, które przecież nie powinny się siłować z konstrukcją. Na rynku są dziś dostępne wózki składane jedną ręką i na pewno warto postawić właśnie na taki model.

Waga

Współczesne wózki wielofunkcyjne w większości są oparte na aluminiowych stelażach, co oczywiście ma niebagatelny wpływ na ich masę. Wciąż jednak poszczególne modele znacznie różnią się między sobą pod względem wagi. Jeśli zamierzacie codziennie wnosić wózek na wyższe piętro w bloku bez windy lub sprowadzać go np. do piwnicy, radzimy skupić się na jak najlżejszych modelach.

To oczywiście tylko wybrane, ale zdecydowanie najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem wózka wielofunkcyjnego 2w1. Z decyzją nie warto się spieszyć. Celowo nie wspomnieliśmy o designie, bo choć każdemu rodzicowi zależy na tym, aby wózek ładnie się prezentował, to jednak o wiele istotniejsze są wymienione kwestie praktyczne.

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź: przed zakupem wózka dziecięcego warto się do niego przymierzyć w dobrze zaopatrzonym sklepie stacjonarnym. Pozwoli to ocenić, czy dany model rzeczywiście jest wygodny w prowadzeniu, składaniu i rozkładaniu. Szeroką ofertę wózków 2w1 dostępnych na miejscu ma popularny sklep dziecięcy Dziecięce Marzenia w Będzinie. Możecie w nim zrobić zakupy także online, korzystając z profesjonalnej pomocy kompetentnych doradców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]